fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Obecny rok pomyślny dla fabryk motoryzacyjnych w Polsce

Blisko ćwierć miliarda złotych zainwestuje w budowę fabryki szyb samochodowych w Środzie Śląskiej amerykański koncern Pittsburgh Glass Work (PGW)
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Koniunktura w Europie Zachodniej napędza produkcję w Polsce
Blisko ćwierć miliarda złotych zainwestuje w budowę fabryki szyb samochodowych w Środzie Śląskiej amerykański koncern Pittsburgh Glass Work (PGW). Firma poinformowała wczoraj o podpisaniu umowy na dofinansowanie przedsięwzięcia z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dotacja może sięgnąć 30 proc. wartości inwestycji, czyli przeszło 61 mln zł.
– To pierwsza taka fabryka koncernu w Europie. Projekt jest kapitałochłonny, co oznacza długotrwałe zaangażowanie ze strony inwestora – powiedział na wczorajszej konferencji z udziałem kierownictwa PGW wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Marek Łyżwa.
Wszystko wskazuje, że ten rok będzie wyjątkowo obfity w nowe inwestycje motoryzacyjne. – Od kilku miesięcy obserwujemy duże ożywienie w branży. Są to zarówno reinwestycje firm działających w Polsce, jak i nowe projekty typu greenfield – mówi Rafał Orłowski, ekspert firmy analitycznej Automotive.Suppliers.pl .
W połowie czerwca w Bolesławcu otwarto nowy zakład Guardian Automotive Poland, który produkuje elementy z tworzyw sztucznych. W wartej 100 mln zł fabryce pracuje 130 osób. Po rozbudowie zatrudnienie wzrośnie do 220 osób.
W tym samym czasie zwiększenie produkcji systemów kierowniczych zapowiedział TRW Automotive Holdings. Amerykański koncern jest największym pracodawcą w sektorze poddostawców branży motoryzacyjnej. W Polsce ma pięć zakładów:  w Częstochowie (dwa),  Czechowicach-Dziedzicach, Gliwicach oraz Pruszkowie. Zatrudnia przeszło 6 tys. osób. Nowa fabryka warta 150 mln zł powstanie w Bielsku-Białej, produkcja ruszy w I kwartale 2012 roku. – To świadczy o naszym zaufaniu do działalności w Polsce – mówił prezes dywizji TRW ESO Michael Degen.
Decyzje o rozbudowie podjęła także Faurecja. Firma produkuje deski rozdzielcze oraz panele drzwiowe m.in. dla Audi, Volvo, Mercedesa, Opla, Forda i Volkswagena. W sąsiedztwie istniejącej fabryki koncernu w Gorzowie Wielkopolskim powstanie do końca obecnego roku nowy zakład. W tym roku ruszy ponadto produkcja w rozbudowywanych zakładach Brembo w Dąbrowie Górniczej (okładziny hamulcowe). W rezultacie już jesienią dąbrowskie Brembo stanie się największą fabryką koncernu na świecie.
Wzrost inwestycji w branży motoryzacyjnej jest efektem ożywienia na rynkach zachodnich i wzrostu eksportu samochodów do USA oraz krajów Dalekiego Wschodu.  Według firmy doradczej Deloitte blisko trzy czwarte firm motoryzacyjnych działających w Polsce planuje w 2011 roku inwestycje. Nic dziwnego – blisko połowa przedsiębiorców branży osiągnęła w tym roku wzrost sprzedaży i przychodów. To dobry sygnał dla rynku pracy. W jednej trzeciej firm planowany jest bowiem wzrost zatrudnienia.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autora a.wozniak@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA