fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Obama i ja:prezydentura Baracka Obamy w dokumencie BBC

PAT
Czy nowy prezydent USA spełnił nadzieje swoich wyborców? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć film zrealizowany przez ekipę BBC.
Dokumentaliści przepytali sześcioro Amerykanów, którzy dali się porwać wyborczym obietnicom. Dziś ich nastroje nie są dobre: wysokie bezrobocie, udział wojsk w dwóch konfliktach – w Iraku i Afganistanie – pogłębiająca się recesja i wciąż podzielone, a nie zjednoczone społeczeństwo.
Do tego reforma ubezpieczeń zdrowotnych wzbudzająca kontrowersyjne oceny. Warren i Alphylia z Michigan, do niedawna pracownicy fabryki samochodów, pozbawieni są dziś nie tylko pracy, ale i ubezpieczeń. Podobnie jak 40 milionów ich rodaków. Są rodzicami dwóch dorastających synów, ich długi rosną i grozi im utrata domu. Warren i Alphylia boją się o swoją przyszłość. Niełatwo też żyje się czarnoskórej Karen, pracownicy poczty z Richmond samotnie wychowującej trójkę dzieci. Sprzeciwia się wprowadzeniu nowego systemu ubezpieczeniowego, bo wie, że wtedy będzie musiała płacić wyższe podatki.
Do zbiorowej solidarności poczuwa się za to Anita z Florydy, żona żołnierza lotnika wielokrotnie pełniącego służbę w Iraku. Pod nieobecność męża wychowuje pięć córek i dziwi się, że inne zaprzyjaźnione z nią żony żołnierzy nie rozumieją patriotycznych obowiązków wobec ojczyzny. – To kraj, w którym każdy może spełnić swoje marzenia, jeśli będzie pracował – mówi z wiarą Anita. Tyle że nie jest to proste. Wie o tym Charles, czarnoskóry działacz społeczny z Chicago pomagający najbiedniejszym w tym mieście. Mówi, że bezrobocie wśród Afroamerykanów jest dwukrotnie większe niż wśród białych. I to właśnie czarnoskórzy, którzy pokładali w 44. prezydencie USA Baracku Obamie wielkie nadzieje, sprawiają wrażenie najbardziej rozczarowanych...
0.50 | TVP 2 | PONIEDZIAŁEK
WYBRANE Z TYGODNIA
Słońce i cień. Gustaw Holoubek
22.30, TVP Kultura, piątek
Wzruszający, nastrojowy film zrealizowany przez Jana Holoubka. Bohaterem jest Gustaw Holoubek, któremu towarzyszy Tadeusz Konwicki.
Boże, błogosław Islandię
23.22, TVP Info, sobota
Szwedzcy dokumentaliści przedstawiają historię kryzysu finansowego w Islandii, który rozpoczął się jesienią 2008 roku i doprowadził do niemal całkowitego bankructwa państwa.
Jimi Hendrix – Dziecko Wudu
16.20, Canal+, poniedziałek
Historia genialnego instrumentalisty opowiedziana jego własnymi słowami. W filmie Boba Smeatona niepublikowane wcześniej wywiady z Hendriksem, a także nieznane szerzej nagrania z jego koncertów.
Dekalog... po Dekalogu – Czwarte
0.12, TVP Info, wtorek
Wstrząsająca wiwisekcja przeprowadzona przez Marcina Koszałkę. Pod lupą toksyczna relacja zaborczej matki i jej 53-letniego syna.
Wieczór artystyczny – Latawce
1.40, TVP 2, czwartek
Nagrodzona prestiżowymi wyróżnieniami opowieść Beaty Dzianowicz o młodych Afgańczykach, uczestnikach miesięcznego kursu „Kabul – moje miasto".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA