fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Cena sprzedaży akcji JSW to 136 zł

Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski
Przy cenie 136 zł wycena spółki to niespełna 15 mld zł. Skarb pozyska z oferty 5,37 mld zł (sprzedaje prawie 39,5 mln akcji).
Jak poinformowała spółka we wczorajszym komunikacie do inwestorów indywidualnych trafi 10.118.563 akcji. 499.904 walorów przypadnie osobom uprawnionym, a inwestorom instytucjonalnym 28.877.729 sprzedawanych akcji.
Do drobnych graczy trafi więc 26,88 proc. wszystkich akcji sprzedawanych przez skarb państwa,. W prospekcie zapisano dla nich 25 proc. akcji (9,87 mln) z możliwością zwiększenia puli do 30 proc. (11,85 mln). Limit zapisów wynosił 75 akcji. W takiej sytuacji wyznaczona pula 10.118.563 akcji (zasiliła ją częściowo pozostałość z puli dla uprawnionych, w której było 2 mln akcji) starczyłoby dla niespełna 135 tys. graczy (zakładając, że wszyscy zapisali się na maksymalną liczbę akcji).
A zapisów było 168 tys. W tej sytuacji, gdyby wszyscy zapisali się na maksymalną liczbę akcji niezbędna byłaby redukcja do średnio ok. 60 akcji.
- Ale redukcji nie będzie – mówi Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu. A to oznacza, że wielu inwestorów zapisało się na pakiety mniejsze niż maksymalny. Ten bowiem oznaczał wydatek 10950 zł. Jednak drobnym graczom zwrócona zostanie nadwyżka, zapisywali się bowiem na akcje po 146 zł. I tak na każde 10 akcji przypada 100 zł zwrotu.
Także wczoraj skarb państwa zawarł umowę stabilizacyjną dotyczącą akcji JSW z DM Banku Handlowego i PKO BP. Okres stabilizacji to nie więcej niż 30 dni od debiutu (planowany 6 lipca), pozwala na zakup do 10 proc. sprzedawanych przez menedżera stabilizującego celu unormowania kursu giełdowego, jeśli ten będzie spadał.
Ile akcji kupili górnicy? Jak wynika z informacji resortu skarbu zdecydowało się na nie 6959 pracowników JSW (w kopalniach spółki pracuje 22,6 tys. osób). Ich łączny udział w akcjonariacie wyniesie ponad 17 proc.
W budowaniu księgi popytu dla dużych graczy natomiast udział wzięło 200 firm (zapisy dla nich potrwają do 1 lipca).
Jak informuje resort skarbu, w budowaniu księgi popytu wzięły udział najważniejsze polskie instytucje finansowe (otwarte fundusze emerytalne i fundusze inwestycyjne), jak i wiodący inwestorzy instytucjonalni z największych centrów finansowych na trzech kontynentach, w tym zagraniczne fundusze emerytalne, fundusze typu „sovereign wealth funds" oraz „mutual funds". Polskim inwestorom instytucjonalnym wstępnie przydzielono około 43 proc. oferowanych akcji, a zagranicznym inwestorom instytucjonalnym około 30 proc.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA