fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Watykan otwiera się na Internet

Strona internetowa Watykanu
rp.pl
Piotr Kowalczuk
Od dziś pod adresem www.news.va można znaleźć wybór informacji i komentarzy dotychczas rozsianych po różnych watykańskich środkach przekazu
Przedstawiając nową watykańską inicjatywę medialną abp Claudio Maria Celli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, wyjaśnił, że portal news.va będzie publikował depesze i informacje opracowywane przez agencje prasowe Vatican Information Service i Fides,  komunikaty watykańskiego biura prasowego, a także publikacje watykańskiego dziennika „L'Osservatore Romano". Znajdą się tam również materiały dźwiękowe Radia Watykańskiego (RV) i audiowizualne Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego (CTV). Wiele z nich będzie można obejrzeć lub odsłuchać „na życzenie". Dzięki streamingowi możliwe będzie również śledzenie przekazu RV i CTV na bieżąco.
Portal przekazuje informacje o działalności i nauczaniu papieża, najważniejszych wydarzeniach z życia Kościoła i na świecie. Będzie można w nim znaleźć teksty papieskich wystąpień, a także dokumentów ogłaszanych przez watykańskie urzędy. Zamieszczane materiały będą aktualizowane kilka razy dziennie. Portal przekazując informacje nie będzie prezentował własnej „linii redakcyjnej" ani zamieszczał redakcyjnych komentarzy, jak to się na przykład dzieje w „L'Osservatore Romano". Rusza w dwóch wersjach językowych: po włosku i angielsku. Po wakacjach będzie również dostępny po hiszpańsku, a w planach są także wersje francuska i portugalska. Odpowiadający za techniczną stronę przedsięwzięcia dr Gustavo Entrala zapewnia, że serwer przygotowany jest na wizytę kilku milionów internautów dziennie. Trwa praca nad wersjami dla iPadów i iPhoneów. News.va będzie obecny również na Facebooku i Twitterze.
Inauguracji portalu ze swego tableta PC dokonał wczoraj popołudniu Benedykt XVI. Jak podkreślił ks. Federico Lombardi, dyrektor watykańskiego Biura Prasowego i Radia Watykańskiego, nowy portal to też wyraz hołdu złożonego papieżowi, który 29 czerwca obchodzi 60-lecie święceń kapłańskich. Benedykt XVI jest entuzjastą nowych form przekazu i komunikacji. 2 lata temu jego profil pojawił się na Facebooku, w tym roku w Wielki Piątek odpowiadał w telewizji RAI na pytania widzów, a pod koniec maja przez blisko pół godziny rozmawiał z załogą międzynarodowej stacji orbitalnej.
Korespondencja z Rzymu
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA