fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Antarktyda była zielona

Zdjęcie satelitarne Antarktydy
NASA
Badania śladów zmian klimatu zapisanych w szelfie kontynentalnym otaczającym Antarktydę dowiodły, że kilkadziesiąt milionów lat temu Biały Kontynent był całkiem zielony
Jeszcze 12 milionów lat temu przynajmniej północ kontynentu porastała tundra. Dowodzą tego badania naukowców z Rice University i Uniwersytetu Stanu Louisiana. Ich wyniki pojawiły się w wersji on line magazynu „Proceedings of the National Academy of Sciences" i będą tematem wiodącym wydania papierowego 12 lipca.
Badania kreślą najbardziej szczegółowy obraz historii Półwyspu Antarktycznego. Rozciąga się dalej na północ niż reszta kontynentu. Został skuty lodem najpóźniej. Ta część kontynentu doświadczyła najbardziej dramatycznego ocieplenia w ostatnich dziesięcioleciach, średnia roczna temperatura na półwyspie rosła sześć razy szybciej niż temperatura na świecie.
— Najlepszą metodą przewidywania przyszłych zmian w pokrywie lodowej Antarktydy i ich wpływu na klimat jest zrozumienie przeszłości — powiedział geolog John Anderson, główny autor badań.
W najcieplejszym okresie w ciągu ostatnich 55 mln lat, Antarktyda była wolna od lodu i zalesiona. Ogromne lodowce, które dzisiaj zawierają ponad dwie trzecie wody słodkiej na Ziemi, zaczęły tworzyć się około 38 milionów lat temu.
Zbieranie pyłków trwało od 2002 roku, było o tyle trudne, że zbierane były z błotnistych osadów na dnie morza w pobliżu wybrzeża, gdzie zimą woda całkowicie zamarzała, latem przeszkodą były olbrzymie góry lodowe.
— Od wielu lat toczymy debatę na temat, jak szybko postępuje zlodowacenia na Antarktydzie — powiedziała Sophie Warny z Uniwersytetu Stanowego Luizjany, która specjalizuje się w palinologii (badaniu skamieniałych pyłków i zarodników). — Zapis kopalny jest jednoznaczny, ekspansja lodu na Półwysep Antarktyczny była długim, stopniowym procesem, który zachodził pod wpływem zmian atmosferycznych, tektonicznych i oceanograficznych.
Badania tysięcy pojedynczych ziarenek pyłków trwały trzy lata, badaczka wraz z zespołem ustaliła gatunki roślin, które istniały na półwyspie w ciągu ostatnich 36 milionów lat.
— To pozwoliło nam odtworzyć szczegółowy obraz szybkiego zanikania lasów około 35 milionów lat temu i zlodowacenia, które miało miejsce około 13 milionów lat temu — powiedziała badaczka.
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA