fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Wyższa dieta za wyjazd na poligon

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Żołnierz zawodowy za ćwiczenia i szkolenia będzie dostawał 23 zł diety
W środę wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe.
Głównym celem nowych przepisów jest podniesienie dziennej stawki należności przysługującej żołnierzom zawodowym z tytułu wykonywania zadań związanych z uczestnictwem w ćwiczeniach na terenie poligonu. Zgodnie z nowymi przepisami stawka diety z tego tytułu wzrośnie z 5,75 zł do 23 zł.
Ponadto żołnierzowi za czas podróży odbywanej w związku z czasową zmianą miejsca postoju jednostki wojskowej lub wydzielonego pododdziału przysługuje 25 proc. diety za każdą pełną dobę wykonywania zadań poza stałym miejscem pełnienia służby lub miejscem zamieszkania.
Resort obrony ma nadzieję, że dzięki podniesieniu świadczeń z tytułu wyjazdów na ćwiczenia wzrośnie motywacja żołnierzy do uczestniczenia w nich. Okazało się, że obniżenie stawki diety do 5,75 zł znacząco spotęgowało absencję w przeddzień rozpoczęcia szkolenia poligonowego, co dezorganizuje proces szkolenia żołnierzy.
Do końca grudnia 2009 r. żołnierze wyjeżdżający na ćwiczenia otrzymywali 125 proc. diety przysługującej pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce budżetowej. Stawki diety zostały obniżone ze względu na trudną sytuację budżetu MON.
Szacuje się, że wyższe świadczenia za poligon będą rocznie kosztowały budżet około 10 mln zł.
Podstawa prawna:
Czytaj także w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA