fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Przybyli ze wschodu w epoce lodowej

Znaleziska sprzed 32 tys. lat wykopane na Ukrainie to jedne z najstarszych śladów obecności człowieka nowoczesnego na naszym kontynencie.
Dr Aleksander Janewicz z Narodowej Ukraińskiej Akademii Nauko odkrył w 1991 roku w Górach Krymskich cztery jaskinie Buran — Kaja. Od tego czasu w jaskiniach są prowadzone regularne badania archeologiczne. Opisane w „PLoS One" artefakty stanowią część znalezisk. Naukowcy kojarzą je z tzw. kulturą grawecką obejmującą swoim zasięgiem rozległe obszary europejskie.
Jej nazwa pochodzi od znalezisk w La Gravette w południowo-zachodniej Francji. Według naukowców ozdoby na kawałkach kłów mamuta świadczą o jakimś rytuale pogrzebowym. Wiek znaleziska naukowcy zbadali metodą radiowęglową. Kształty kości i zębów nie pozostawiają wątpliwości — należą do Homo sapiens sapiens.
— Znaleziska antropologów oferują wgląd w bardzo wczesną i ważną kulturę ludzką - powiedział BBC News profesor Clive Finlayson, dyrektor Muzeum Gibraltaru. — Kultura grawecka definiuje człowieka współczesnego. A tu mamy do czynienia z jej najstarszym przykładem. Ci ludzie mieli noże, lekkie narzędzia, obozowiska na wolnym powietrzu. Kości mamutów używali do budowy namiotów.
Prof. Finlayson uważa także, że odkrycie rzuca nowe światło na historię wędrówek człowieka w głąb kontynentu europejskiego. Prawdopodobnie rozpoczęła się ona na terenie równin na wschodzie, nie zaś bezpośrednio na północ z Bliskiego Wschodu.
Podekscytowało mnie to, że mamy dowody, iż ludzie byli rzeczywiście tam, gdzie można byłoby ich się spodziewać, wykorzystywali źródła żywności, o których wiemy, że były - powiedział prof. Finlayson.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA