fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Orlen chce dokupić stacje w Niemczech

Bloomberg
Szykuje się zakup nowych stacji przez płocki koncern w Niemczech. Ta transakcja może być warta około 250 mln euro
Orlen chce powiększyć niemiecką sieć stacji benzynowych. Zamierza dokupić od 200 do 250 placówek, by najpóźniej za pięć lat zarządzać siecią 750 stacji - powiedział na szczycie gospodarczym Polska-Niemcy prezes spółki Orlen Deutschland Józef Niedworok.
Dodał, że rozbudowa niemieckiej sieci detalicznej Orlenu miałaby się rozpocząć już teraz.
Według niego zakup jednej placówki może się wiązać z wydatkiem od 100 - 200 tys. euro do 1 mln euro, jeżeli chodzi o stacje w bardzo dobrych miejscach. Orlen Deutschland (firma należąca do płockiego koncernu PKN Orlen) będzie też musiał zamknąć kilkadziesiąt nierentownych punktów.
Prezes Niedworok dodał, że udział jego firmy w rynku detalicznym północno-wschodnich Niemiec wyniesie w tym roku około 10 proc. Niedworok nie wyklucza, że Orlen Deutschland powiększy zasięg terytorialny swojej działalności.
W ubiegłym roku niemiecka sieć stacji zarządzana przez Orlen Deutschland wzbogaciła się o 56 obiektów. Działają one pod marką Star. W ten sposób płocki koncern wzmocni swoją pozycję na terenie Saksonii i Turyngii, gdzie dotychczas funkcjonowało tylko kilka stacji pod tą marką.
Sprzedającym stacje była spółka austriackiego koncernu OMV. Wartości umowy nie podano. Łącznie więc polski koncern ma 574 stacje w Niemczech.
Niemiecka spółka Orlenu, z siedzibą w Elmshorn koło Hamburga, ma około 2,5 mld euro przychodów rocznie. PKN Orlen posiada obecnie niemal 2,6 tys. stacji paliw zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Niemczech oraz na Litwie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA