fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Zasiłek rodzinny będzie powszechniejszy

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Trzeba podwyższyć kwoty kryterium dochodowego, które uprawnia do zasiłku rodzinnego. Nowych stawek nie będzie można zmniejszyć
Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych przygotowanego przez Senacką Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Zmiana ma dotyczyć przede wszystkim podwyższenia o 50 zł kwot kryterium dochodowego, które uprawnia do otrzymania zasiłku rodzinnego wraz z przysługującymi dodatkami.
– Obecnie osoba uprawniona otrzyma zasiłek, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza 504 zł. A gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, świadczenie przysługuje, jeśli dochód ten nie jest wyższy niż 583 zł – tłumaczy adwokat Katarzyna Jasińska. Zatem propozycja to progi o wysokości – odpowiednio – 554 zł i 633 zł.
Obowiązujące limity nie odpowiadają już sytuacji ekonomicznej. Dlaczego tak się stało?
Weryfikacja kwoty kryteriów odbywa się co trzy lata. Dokonuje się jej z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Ostatnia odbyła się 1 listopada 2009 r. Jednakże wypracowane wtedy kryteria i wysokość świadczeń będą obowiązywać dopiero od 31 października 2012 r.
Senatorowie proponują wyższe progi dochodowe
Z kolei wysokość obecnie stosowanych kryteriów obowiązuje od 1 maja 2004 r. Nie zostały zmienione w pierwszym terminie weryfikacji ustalonym na 1 września 2006 r. Obowiązujące kryteria dochodowe zostały zatem określone na podstawie danych za 2001 r. A utrzymywanie kryterium na poziomie niezmienionym od 2004 r. skutkuje systematycznym spadkiem liczby wypłacanych świadczeń.
– Ustawodawca musi zwrócić uwagę na potrzeby najbiedniejszych. Powinien dać im wsparcie – uważa senator Stanisław Piotrowicz. – Świadczenia nie były dawno waloryzowane, a inflacja postępuje, dlatego trzeba je podnieść choć o inflację.
Projekt wprowadza też zasadę, zgodnie z którą w procesie weryfikacji wysokość kwoty kryterium dochodowego nie będzie mogła być określona na poziomie niższym niż proponowane 554 zł i 633 zł.
Ponadto zawiera przepis przejściowy przewidujący, że do postępowań wszczętych przed dniem wejścia w życie nowelizacji stosowane będą nowe zasady, jako korzystniejsze dla ubiegających się o świadczenia.
Komisja chciałaby, aby ustawa weszła w życie od 1 listopada, czyli z początkiem nowego okresu zasiłkowego. Dzięki temu o 25 proc. ma wzrosnąć liczba świadczeniobiorców.
– Podobne propozycje zmian w przepisach o świadczeniach rodzinnych związanych z kryterium dochodowym przedstawiło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Są one niezależne od projektu komisji senackiej – wyjaśnia Bożena Diaby, rzecznik prasowy MPiPS.
etap legislacyjny: wpłynął do marszałka Senatu
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA