fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Wizytacja członków Komisji Selekcyjnej ESK 2016

Plus: oferta kulturalna. Minus: brak drugiej linii metra. Takie wnioski wynikają z wczorajszej wizyty przedstawicieli Komisji Selekcyjnej
 
Niemiec, Rumun i dwaj Polacy jeżdżą po Polsce od poniedziałku. Z pięciu kandydatów do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury zwiedzili już Lublin i Warszawę. Poznawali miasto i miejsca, które mają być jego kulturalnymi wizytówkami.
Byli m.in. w nowym biurze warszawskiego ESK, czyli w Warsztacie przy pl. Konstytucji, oraz w ogrodach BUW. Stąd mogli zobaczyć nie tylko panoramę miasta, ale i Wisłę. A działania z nią związane są jednym z elementów stołecznej aplikacji.
– To właśnie projekt budowania symbolicznego mostu pomiędzy obiema stronami Warszawy wydał mi się najbardziej interesujący – mówił niemiecki członek komisji Andreas Wiesand. – To są rzeczy, które i bez ESK trzeba by zrobić, ale wygrana na pewno pomogłaby w ich realizacji.
Przy tym jednak ujawnił się największy brak stolicy.
– Szkoda, że druga linia metra jeszcze nie powstała – stwierdził Wiesand. – To niewątpliwie wasza słaba strona. Musicie dopiero stworzyć całą infrastrukturę, która umożliwia korzystanie z kultury, zanim będziecie mogli zajmować się nią samą.
Odwiedzający poruszali się autokarem, ale szczęśliwie z dotarciem na prawy brzeg miasta nie mieli problemu. Tutaj pokazano im przyszłą siedzibę Sinfonii Varsovii oraz rozwijające się coraz prężniej Soho Factory na Mińskiej.
Później Warszawa chwaliła się swoimi powstającymi projektami. Muzeum Historii Żydów Polskich przedstawiano jako placówkę nowoczesną i niekonwencjonalną. Przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej mówiono o potrzebie przestrzeni do prezentacji sztuki. A przedstawicielka Muzeum Pragi kładła nacisk na jego rolę w odbudowie świetności tej strony Warszawy i pomocy w wykorzystaniu jej potencjału.
Czy stolica ma szansę zwyciężyć na tym etapie? Tego członkowie komisji nie zdradzili. Na razie ciekawi są innych polskich miast. – Ale jeśli Warszawa wygra, spokojnie może później konkurować z Paryżem czy Wiedniem – mówił Constantin Chiriac, przedstawiciel komisji z Rumunii.
Wyniki drugiej selekcji w walce o tytuł ESK poznamy 21 czerwca.
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA