fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Od lipca PGNiG będzie mogło magazynować więcej gazu

PGNiG
Za miesiąc spółka odda do użytku rozbudowywany magazyn gazu w Strachocinie. Jego pojemność wzrośnie z 150 mln m sześc. do 330 mln m sześc. Koszt inwestycji to 551,1 mln zł
Podziemny Magazyn Gazu Strachocina to obiekt znajdujący się na terenie województwa podkarpackiego. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jego eksploatację rozpoczęło w maju 1982 r. w częściowo wyeksploatowanym złożu gazu. W ramach realizowanej strategii zarząd postanowił go rozbudować z 150 mln m3 do 330 mln m3. Taka pojemność ma być dostępna już w lipcu. Wartość inwestycji to około 551,1 mln zł. Spółka prognozuje, że dofinansowanie unijne do projektu wyniesie 53,2 mln zł.
Zgodnie ze strategią rozwoju, do 2015 r. PGNiG zamierza zwiększyć pojemności posiadanych magazynów z obecnych 1,8 mld m3 do ponad 3 mld m3. Wszystkie inwestycje mają kosztować około 3,5 mld zł. Rok temu Komisja Europejska zaakceptowała wniosek spółki i przyznała dofinansowanie na cztery projekty podziemnych magazynów w wysokości 390,5 mln euro (około 1,54 mld zł). W najbliższych latach PGNiG wybuduje w sumie dziewięć podziemnych magazynów, z których cztery w około 25-30 proc. będą dofinansowane z UE.
PGNiG przeznaczy dofinansowanie na rozbudowę podziemnych magazynów w Strachocinie na Podkarpaciu, Wierzchowicach na Śląsku i Mogilnie w Kujawsko-Pomorskiem oraz na budowę nowego obiektu w Kosakowie koło Gdańska. Największą inwestycją jest rozbudowa magazynu w Wierzchowicach, która ma zakończyć się jesienią tego roku. Po zakończeniu inwestycji, która rozpoczęła się w 2008 r. pojemność czynna obiektu wzrośnie z 0,6 mld m3 do 1,2 mld m3.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA