fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Trzeba wybrać formę opodatkowania

Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Profitami z wakacyjnej działalności trzeba będzie podzielić się z fiskusem. Dlatego tak ważny jest wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania
Zasadą jest opłacanie podatku według skali podatkowej ze stawkami 18 i 32 proc. Niektórzy przedsiębiorcy, gdy spełniają określone w przepisach warunki, mogą się jednak zdecydować na inne formy rozliczeń: stawkę liniową 19 proc., ryczałt ewidencjonowany bądź też kartę podatkową.
Przed podjęciem decyzji jednak warto się zastanowić. I to porządnie. To dlatego, że nie dla każdego przedsiębiorcy zawsze lepsza będzie inna forma opodatkowania niż ta ze skali. Poza tym z podjętej decyzji nie jest łatwo się wycofać.
Zanim zatem podatnik powiadomi urząd skarbowy, że wybiera inną formę opodatkowania niż zasady ogólne, powinien przeprowadzić proste wyliczenia i dopiero na ich podstawie podjąć decyzję.
Wbrew pozorom stawka liniowa nie zawsze jest lepsza od skali podatkowej. To dlatego, że jeśli zainteresowany może rozliczać się z małżonkiem (lub jako samotny rodzic), to nawet gdy osiągnie znaczne dochody z sezonowego biznesu, stawka liniowa może nie być opłacalna. Jej wybór uniemożliwia bowiem skorzystanie z tych preferencyjnych form opodatkowania.
Co więcej, w wypadku działalności prowadzonej tylko przez część roku w ogóle może się okazać, że nie przekroczy pierwszego progu, który uprawnia do stosowania 18-proc. stawki. Decydowanie się w tej sytuacji na podatek liniowy nie miałoby sensu.
Niektóre osoby mają jeszcze więcej możliwości i poza skalą lub stawką liniową mogą wybrać ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową (nie każdy jednak rodzaj działalności to umożliwia). W wypadku tych form dużo prostsza jest ewidencja (lub nie ma jej właściwie w ogóle).
Szkopuł w tym, że podatnik nie ma możliwości pomniejszenia swoich przychodów o koszty ich uzyskania. Nie korzysta również z ulg ani z preferencyjnych form opodatkowania z małżonkiem bądź jako samotny rodzic. Wreszcie będzie musiał zapłacić podatek nawet wówczas, gdy działalność przyniesie stratę.
W wypadku ryczałtu ewidencjonowanego stawka podatku zależy od rodzaju prowadzonej działalności (wynosi 20 proc., 17 proc., 8,5 proc., 5,5 proc. lub 3 proc.). Jeśli zaś chodzi o kartę podatkową, to stawka podatku jest co miesiąc taka sama (jej kwota wynika z decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego). Ale trzeba ją płacić, choćby nawet w danym miesiącu nie było zysków (wyjątkiem jest zawieszenie działalności). Korzyścią jest minimum formalności związanych z rozliczeniem firmy.
Wybór formy opodatkowania: Urząd trzeba zawiadomić w terminie
Podatnik, który nie chce płacić podatku według skali, musi powiadomić o tym urząd skarbowy, i to w odpowiednim czasie. Jeśli rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego (a w wypadku sezonowej firmy tak właśnie będzie), powinien przekazać oświadczenie o wyborze formy opodatkowania (innej niż skala podatkowa) do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
 
Czytaj też:
 
Zobacz więcej:
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA