fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Decyduje czas zakupu działki

Osoba, która sprzedaje grunt z budynkiem, jest zwolniona z PIT po upływie pięciu lat od zakupu działki. Daty budowy nie bierze się tu pod uwagę
Wynika tak z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. IPTPB2/415-54/11-2/KK). Z pytaniem zwrócił się mężczyzna, który kupił działkę w 2002 r. Dopiero po pięciu latach uzyskał pozwolenie na wybudowanie tam domu i rozpoczął prace z tym związane. Obecnie chce sprzedać grunt wraz z budynkiem w trakcie budowy. Pyta, jak w jego wypadku należy wyliczyć pięcioletni okres uprawniający do zwolnienia z daniny.
Dyrektor izby przypomniał, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT sprzedaż nieruchomości jest wolna od podatku po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.
Z kolei art. 46 § 1 kodeksu cywilnego stanowi, że budynki trwale związane z gruntem są częścią składową nieruchomości. Nie mogą być przedmiotem odrębnej własności. Zatem w sytuacji, w której najpierw dochodzi do nabycia ziemi, a dopiero później wybudowany zostanie budynek, z podatkowego punktu widzenia istotny jest moment nabycia gruntu.
Również w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT jest mowa tylko o sprzedaży nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela sprzedaży gruntu od zbycia budynku stanowiącego jego część składową. Nie wymienia też sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu.
Oznacza to, że bieg terminu pięcioletniego nie może być liczony odrębnie dla ziemi i postawionego na niej domu. Powinien zatem być liczony od daty nabycia gruntu. Data postawienia budynku nie ma znaczenia.
Numer interpretacji: IPTPB2/415-54/11-2/KK
Czytaj też:
 
Zobacz też nasze poradniki:
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA