fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2011

PJN wybierze władze. Kluzik-Rostkowska prezesem PJN?

Joanna Kluzik-Rostkowska
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Joanna Kluzik-Rostkowska najprawdopodobniej zostanie prezesem partii. Ale może usłyszeć też słowa krytyki
Ponad 300 delegatów wybierze władze ugrupowania Polska Jest Najważniejsza podczas pierwszego kongresu partii. Odbędzie się w sobotę w Europejskim Centrum Inwestycyjnym w Warszawie.
Kto zostanie prezesem? Faworytem jest szefująca dotąd komitetowi założycielskiemu ugrupowania Joanna Kluzik-Rostkowska, była parlamentarzystka PiS.
W piątek nie chciała mówić o swoich szansach. – To jest pytanie do 350 delegatów, którzy się pojawią na kongresie. 20 delegatów ma prawo zgłosić kandydata – powiedziała dziennikarzom w Sejmie.
Sytuacja stała się dla niej trudniejsza, gdy usunęła z partii eurodeputowanego Adama Bielana, jednego z założycieli PJN. Oficjalnie „za kontakty z PiS". Ale tajemnicą poliszynela jest fakt, że byli spin-doktorzy PiS Adam Bielan i Michał Kamiński od początku roku budowaliwśród terenowych działaczy PJN własne zaplecze. To miało im zapewnić poparcie podczas zjazdu, a w efekcie – stanowiska we władzach ugrupowania.
Jeżdząc po terenie, nakłaniali do wstąpienia do PJN byłych działaczy PiS i nieistniejącego już ZChN, z którym wcześniej związany był Kamiński.
Sam Kamiński na kongresie się nie pojawi. W tym czasie będzie przebywał w Peru. Niedawno w wywiadzie dla „Wprost"sugerował, że projekt PJN to niewypał.
Bielan i Kamiński w PJN mają spore grono zwolenników. To ci ludzie w sobotę będą krytykować Kluzik-Rostkowską za wewnątrzną politykę w partii.
– Jeśli nasze ugrupowanie ma się różnić od PiS, to nie może być w nim miejsca na autorytarne rządy, a taki styl kierowania partią zaprezentowała Joanna – mówi „Rz" jeden z delegatów na kongres, samorządowiec z Mazowsza. Pytań o sytuację w partii będzie najprawdopodobniej więcej.
Według informatorów „Rz" część prominentnych polityków PJN zastanawiała się nad zgłoszeniem innej, mniej konfliktowej kandydatury na szefa partii – eurodeputowanego Pawła Kowala. W piątek nie udało nam się z nim porozmawiać. Oficjalnie członkowie Klubu PJN sprawy nie komentują. – Ja nic nie wiem, nie mogę rozmawiać – ucina poseł Wojciech Mojzesowicz.
Kongres PJN ma też debatować nad programem partii. Najprawdopodobniej zostanie ogłoszona informacja o współpracy ze Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA