fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

PKP Energetyka trafi na giełdę

PKP Energetyka
Właściciela ma zmienić pakiet mniejszościowy akcji, ofertę ma stanowić emisja nowych papierów
Nie jest wykluczone, że część istniejących akcji PKP Energetyka sprzeda też PKP SA - obecny właściciel spółki. PKP ma pozostać większościowym udziałowcem.
Zysk PKP Energetyka  w 2010 r. wyniósł 131,6 mln zł. Obecne zatrudnienie wynosi  ok. 8 tys. osób.  - Przyjęta strategia prywatyzacji spółki to istotny krok jej rozwoju. Zakłada bowiem, że środki pozyskane ze sprzedaży akcji przeznaczone zostaną na inwestycje - mówi Maria Wasiak, prezes zarządu PKP S.A., właściciela spółki. Aktualnie doradcy rozpoczynają prace nad prospektem emisyjnym.
- Rekomendacja w sprawie wyboru ścieżki prywatyzacji była poprzedzona dogłębną analizą. Bardzo dokładnie określiliśmy zarówno czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne, od których zależeć będzie sukces prywatyzacji. Jednym z czynników wewnętrznych jest ciekawy i dość unikalny potencjał spółki - wyjaśnił "Rz" Rafał Skowroński z Obszaru Rynków Kapitałowych Banku Zachodniego WBK (ORK BZ WBK), który jest doradcą prywatyzacyjnym PKP. - To powinno stanowić atut w perspektywie planowanej oferty - podsumowuje.
PKP Energetyka jest jednym z największych w Polsce uczestników rynku energii elektrycznej (ok. 3,6 proc. udziału w ilości energii dostarczanej odbiorcom końcowym), właścicielem sieci dystrybucyjnej na terenie całego kraju, zarówno w centrach dużych miast, jak i na terenach słabiej zurbanizowanych. Istotną częścią działalności spółki jest dostarczanie energii elektrycznej na potrzeby transportu kolejowego, ale 45 proc. jej klientów stanowią też firmy spoza branży kolejowej, tu m.in.: Carrefour Polska, Dell Polska, Metro Warszawskie, General Motors Poland czy Tesco Polska.
Nie jest jedyną spółką obecnie prywatyzowaną z grupy PKP. Trwa wybór krótkiej listy firm, które zostaną dopuszczone do zbadania kondycji finansowej PKP Cargo. Ma ona zostać podana w ciągu najbliższych dni. Kolejowy przewoźnik towarowy jest prywatyzowany poprzez sprzedaż akcji partnerowi strategicznemu. Jak powiedział Andrzej Massel, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej, ten sposób daje szansę na uzyskanie większych wpływów ze sprzedaży. Właściciela zmienia pakiet większościowy. Sprzedaż PKP Cargo ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku.
 
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA