fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spadki i darowizny

Kiedy pasierbowie dziedziczą po ojczymie lub macosze

Przekazanie pociechom określonej sumy pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości po rozwodzie jest tylko i wyłącznie dobrą wolą małżonków
www.sxc.hu
Jestem po rozwodzie i mam dwoje dorosłych dzieci, które mają swoje dzieci, a moje wnuki. Chcę się ożenić. Moja przyszła żona jest wdową i ma też dwoje dorosłych dzieci. Chcielibyśmy sporządzić przed ślubem intercyzę, aby nie łączyć majątków. Jednocześnie chcemy zrobić taki zapis, aby w przypadku śmierci jednego z nas, w podziale majątku uczestniczyli tylko: współmałżonek i dzieci zmarłego. Nie chcemy, aby w podziale brały udział dzieci pozostającego współmałżonka. Czy intercyza wystarczy? Czy trzeba sporządzić testament? - pyta czytelnik.
Intercyza jest, gdy chodzi o krąg spadkobierców, bez znaczenia. Zgodnie z regułami  dziedziczenia tzw. ustawowego, które obowiązują automatycznie, jeśli spadkodawca nie zostawił ostatniej woli,  pasierbowie zasadniczo nie dziczą po ojczymie ani macosze, ani  macocha czy ojczym po nich. Aby tak się stało, spadkodawca musiałby uwzględnić ich w testamencie. Na zasadzie wyjątku od reguły pasierb dziedziczy po macosze czy ojczymie, jeśli ten nie zostawił żadnych krewnych ani małżonka, i  to pod warunkiem, że oboje rodzice pasierba zmarli przed śmiercią macochy czy ojczyma.
Jeśli po zmarłym został małżonek i dzieci, to wedle tych reguł dziedziczą  tylko oni. Schedą dzielą się po równo, z tym że udział małżonka w spadku nie może być mniejszy niż 1/4. Jeśli  spadkodawca akceptuje taki porządek dziedziczenie, to sporządzanie testamentu nie jest potrzebne. Można na marginesie zauważyć, że część majątku ojczyma czy macochy może trafić pośrednio do pasierbów po śmierci matki (wdowy po ojczymie) czy ojca  (wdowca po macosze) w ramach spadku po nich.
Zobacz:
 
Nasze poradniki:
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA