fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Dobre wyniki JSW

Bloomberg
Największy w Unii Europejskiej producent węgla koksującego Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała swoje wyniki. W 2010 r. spółka wypracowała 1,5 mld zł zysku
W pierwszym kwartale 2011 r. zysk netto JSW wyniósł 619 mln zł. - podała spółka w materiałach rozdanych przed wtorkową konferencją prasową. To o 149 mln zł więcej niż rok wcześniej. W całym roku 2010 spółka wypracowała 1,5 mld zł zysku netto.
Sprzedaż surowca produkowanego przez spółkę wzrosła w pierwszym kwartale 2010 roku o 53 proc. z 1484 mln zł do 2267 mln zł.
Podane dzisiaj przez spółkę wyniki zostały opracowane wg. Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF).
- Wejście na GPW to uruchomienie rezerw, możliwość pozyskania kapitału, ale i transparentność – mówił na konferencji przed planowanym na 6 lipca debiutem giełdowym prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Jarosław Zagórowski. Spółka podała również zasoby węgla, jakimi dysponuje (a jest największym w UE producentem węgla koksowego, bazy do produkcji stali). Zasoby węgla koksowego duże, bilansowe 1952 mln ton, operatywne 552 mln ton (JSW ma 8 koncesji na wydobycie węgla, 5 koncesji na poszukiwanie złóż). – Te zasoby zostały już potwierdzone przez niezależnych ekspertów – powiedział Andrzej Tor, wiceprezes JSW. Największe perspektywy mają kopalnie Budryk, Pniówek i Borynia-Zofiówka. – I to z nimi wiążemy nasze największe plany – mówił Tor. Jarosław Zagórowski przypomniał jednak, że w kopalniach JSW są trudne warunki geologiczne, dlatego spółka cały czas stara się o podniesienie standardów.
W 2010 r. kopalnie JSW wydobyły 9,1 mln ton węgla koksowego, 4,2 mln ton energetycznego. - W I kw. odnotowaliśmy rekordowe przychody 2 mld zł (sprzedaż w I kw. 3,5 mln ton wobec 3,3 mln ton w I kw. 2010 r.) – mówił Tor.
Docelowo w grupie JSW znajdą się dwie koksownie (kombinat Zabrze zostanie włączony do JSW w dniu debiutu),co oznacza posiadanie 9 baterii i zwiększony udział w produkcji koksu w kraju.
Prezes Zagórowski zapowiedział realizację inwestycji, nie tylko w wydobycie węgla. Chodzi m.in. o wykorzystanie metanu, słabszego węgla i odpady. - Będziemy mogli sprzedawać energię na zewnątrz – zapowiedział Zagórowski.
- Dla nas interesujące jest powiązanie z koksownictwem. Ale istotna jest też dywersyfikacja rynku odbiorców – mówił Zagórowski. - Naszym największym odbiorcą jest ArcelorMittal, bo odbiera od nas zarówno węgiel jak i koks. Kiedyś odbierał połowę węgla, ale teraz są też inni klienci, m.in. Voeastalpine czy US Steel, a węgiel energetyczny odbierają EDF czy PGE. Ponad 50 proc. Węgla sprzedajemy w Polsce, 10 proc. w Niemczech, 8 proc. na Słowacji, 6 proc. w Austrii – wyliczał prezes JSW.
Dlaczego JSW weszła w koksownictwo? Powiązanie z odbiorcami paliwa. – W samym sektorze koksu zysk brutto w 2010 r. wyniósł 610 mln zł – powiedział Grzegorz Czornik, wiceprezes JSW ds. sprzedaży i marketingu.

Inwestycje JSW

Spółka posiada daleko idące plany inwestycyjne. To zarówno pogłębianie kopalń, jak i udostępnianie sąsiednich złóż. Na pierwsze z tych inwestycji spółka wyda ok. 2 mld zł, na te drugie ponad 6 mld zł.
- W planie są m.in. 4 nowe poziomy eksploatacyjne, m.in. poziom 1289 m w kopalni Budryk, który udostępni 159 mln ton zasobów i od 2014 r. kopalnia ta  rozpocznie produkcję węgla typu hard - powiedział wiceprezes Tor.
JSW podtrzymała również plan nabycia koksowni Victoria w Wałbrzychu (od 9 maja cztery tygodnie wyłączności negocjacyjnej z resortem skarbu ma ThyssenKrupp MinEnergy). - Mamy nadzieję, że ten przetarg jeszcze się nie skończył - powiedział wiceprezes Grzegorz Czornik.
- Nasze środki inwestycyjne pozwalają nam pokryć nasze potrzeby inwestycyjne, dlatego pieniądze z oferty trafią do budżetu państwa. Ale gdy my pokryjemy nasze potrzeby inwestycyjne teraz, a potem nie będziemy mieć na nie środków, to będąc na giełdzie możemy sięgnąć po pieniądze – tłumaczył Zagórowski. – Skarb państwa ma takie a nie inne potrzeby, związkowcom może się to nie podobać, ale w obecnej sytuacji to racjonalne – powiedział.
- Spółka jest też w dobrej sytuacji do ewentualnego zadłużania – zapewnił Marek Wadowski, wiceprezes JSW ds. finansów.
W sumie na inwestycje spółka planuje wydawać 1,5 mld zł rocznie w grupie. Największa część tej sumy zostanie wydana w części górniczej (około 1 mld zł).

JSW na giełdzie

- Pracownicy muszą poczuć się współwłaścicielami firmy, bo wtedy zależy im na podniesieniu jej wartości. Stąd m.in. program objęcia akcji JSW także przez tych, którzy nie są do tego uprawnieni ustawowo - powiedział prezes JSW Jarosław Zagórowski.
Bogdanka pokazała, co się dzieje, gdy firma dobrze wykorzystuje kapitał. Jastrzębie ma potencjał, nawet większy niż Bogdanka a na pewno NWR. My mamy zdywersyfikowany produkt w przeciwieństwie do Bogdanki – powiedział Zagórowski. Bogdanka bowiem produkuje tylko węgiel energetyczny.
- Akcje dla nieuprawnionych to forma rekompensaty. Chodzi o to, by tych ludzi związać z firmą i by czuli, że budowali wartość firmy – mówił Zagórowski. Uprawnieni pracownicy dostaną 31,7 akcji, a nieuprawnieni 60 proc. tej wielkości (jeśli będzie split akcji te wielkości będą nieco inne).
- Pracownicy boją się zmian. Gdy jest państwowy, znają jego standardy. A nowy? Nigdy nie wiadomo. Stąd optymalne rozwiązanie gwarancji zatrudnienia. My nie baliśmy się tego okresu 10 lat – powiedział Zagórowski odnosząc się do porozumienia podpisanego ze związkowcami 5 maja.
Czy przed 2015 r. będzie podwyższenie kapitału? - To będzie zależało od sytuacji na rynku, możliwości jest wiele, także kredytowania. Zobaczymy – powiedział Zagórowski.
Czy będzie dywidenda za 2011 r.? - O tym zdecyduje skarb państwa, nasz właściciel - mówił Zagórowski. - Ale polityka zmieni się w kontekście nowych akcjonariuszy - dodał. Polityka dywidendowa będzie określona w prospekcie. Na razie nie wiadomo, kiedy będzie walne, które zdecyduje o dywidendzie z zysku za 2010 r. - Ostateczną decyzję podejmie minister gospodarki. Nasza rekomendacja jest taka, by część zysku trafiła do załogi, część do właściciela, a najwięcej by zostało w spółce - powiedział Zagórowski.
Debiut JSW jest planowany na 6 lipca.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA