fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Prywatność i bezpieczeństwo w Internecie - rozmowa

Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego
__Archiwum__
Rozmowa: Dominik Batorski, socjolog Internetu
Rzecznik praw obywatelskich interweniuje w sprawie regulaminu Naszej-Klasy. Podobno jest niebezpieczeństwo naruszenia praw użytkowników. Portale społecznościowe to bezpieczne miejsce?
Dominik Batorski: W serwisach internetowych zdarzają się sytuacje, kiedy dane użytkowników są wyłudzane, są też serwisy, które w niedostateczny sposób zabezpieczają dane swoich użytkowników. Jednocześnie użytkownicy mają często słabą świadomość tego, co i w jaki sposób jest dostępne dla innych. Nie zawsze jest więc tak, że wina leży po stronie samych serwisów.
Dlaczego ludzie chętnie dzielą się swoimi prywatnymi danymi w Internecie?
Serwisy takie jak Facebook, Nasza-Klasa czy Google bardzo często oferują mnóstwo ciekawych usług, wydawałoby się, że zupełnie za darmo. W rzeczywistości ich użytkownicy płacą za te usługi swoimi danymi, informacjami o swoim zachowaniu. Google czy Facebook zarabiają, dobrze wykorzystując te informacje. Dzięki tej wiedzy na przykład reklama wyświetlana w Internecie jest lepiej dostosowana do konkretnego użytkownika.
Czy serwisom nie zależy na bezpieczeństwie i zachowaniu prywatności użytkowników?
Bardzo im zależy! One pilnują tych informacji, aby nikt ich nie przejął, bo gdyby do czegoś takiego doszło, to byłby koniec ich biznesu. Zależy im na bezpieczeństwie bardziej niż agencjom rządowym. Inną sprawą jest to, że sami użytkownicy nie zdają sobie sprawy, co firma z tymi danymi robi i co może z ich podania w Internecie wynikać.
A co może wynikać?
Można sobie wyobrazić taką sytuację, w której ktoś chce się zatrudnić w jakiejś firmie, a potencjalny pracodawca sprawdza jego aktywność na portalu społecznościowym. Czy to jest w porządku? Moim zdaniem niespecjalnie, ale jaką mamy możliwość zapobiegnięcia temu? Co gorsza, Internet nie zapomina, w Internecie informacje nie giną i możliwe jest sprawdzenie, co dana osoba robiła bardzo dawno temu.
—rozmawiał Oskar Górzyński
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA