fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Sprzedaż drewna na nowych zasadach

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Znowelizowana ustawa ma uregulować handel. Podstawowa forma – przetarg na dostawy wieloletnie. Trudniej będzie przekształcić grunt leśny w rolny
Ministerstwo Środowiska przygotowało założenia do projektu nowelizacji ustawy o lasach. Zmieniają m.in. zasady handlu drewnem, który wywołuje ogromne emocje i kontrowersje.
Proponuje się, by podstawowe uregulowania dotyczące sprzedaży drewna zawierała właśnie ustawa o lasach. W tej chwili zasady sprzedaży reguluje zarządzeniem dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Sprzedaż będzie się odbywać przede wszystkim na przetargach. Preferowane będą umowy wieloletnie. Rozwiązanie to popierają Lasy Państwowe. Jednocześnie na podstawie ustawy zostanie wydane rozporządzenie, które określi szczegółowe zasady sprzedaży.
– W tej chwili Lasy Państwowe sprzedają drewno tylko w formie przetargów ograniczonych lub otwartych – mówi Bogdan Czemko, dyrektor biura Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. – W pierwszych uczestniczą stali odbiorcy, na których ceny drewna są w miarę rozsądne, w drugich mają prawo brać udział wszyscy. Niestety – dodaje Czemko – biorą w nich udział różni spekulanci, w tym zagraniczne firmy. Zdarza się, że wykupują większość oferowanego drewna, doprowadzając do upadłości małe polskie firmy.
9,1 mln ha powierzchni Polski zajmują lasy
– W 2008 r. UOKiK nałożył karę na LP za ograniczenie konkurencji. Dlatego otworzyły rynek na nowych odbiorców – tłumaczy Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.
Zdaniem Izby Przemysłu Drzewnego, LP powinny sprzedawać drewno także bez przetargów.
– Nie mamy nic przeciwko temu, żeby handel drewnem uregulować w ustawie o lasach, ale pod warunkiem, że wyłączałaby ona przepisy o ochronie konkurencji i konsumentów, a tym samym stosowanie zaleceń UOKiK – mówi Czemko. Z założeń jednak wynika, że ministerstwo jest temu przeciwne.
82 proc. polskich lasów zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe
Inne zmiany dotyczą budzących wątpliwości zapisów obecnej ustawy. Są bowiem osoby, które przekwalifikowują grunt leśny na rolny lub budowlany na podstawie przepisu pozwalającego na przekwalifikowanie gruntu leśnego na rolny w wypadkach szczególnie uzasadnionych potrzebami właściciela.
Według ministerstwa dochodziło do nadużyć, chce więc wykreślić to uregulowanie.
Proponuje też wprowadzenie przepisu, że jeżeli osoba, która wykupiła od LP lokal, przekaże go rodzinie, to nowi właściciele będą musieli zwracać bonifikatę, jeżeli sprzedadzą lokal w ciągu pięciu lat od daty wykupu. W tej chwili nie muszą tego robić.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA