fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Producenci leków boją się nowego prawa

Po wejściu w życie nowych zasad refundacji producenci leków poniosą straty na poziomie 10 proc. rocznie – twierdzi Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
. Skąd takie szacunki? – Oparliśmy je na danych z 2010 r., sprawdzając, jak zmieniłyby się po wprowadzeniu nowych regulacji – mówi „Rz" Jacek Fundowicz z IBnGR.
Nowa ustawa refundacyjna proponuje, by Narodowy Fundusz Zdrowia ustalał limit na wydatki z tytułu refundacji leków. Jeśli zostanie przekroczony, to producenci, którzy dostarczają leki na rynek, musieliby zwracać przychody, które przewyższają jego kwotę – mechanizm ten określany jest jako tzw. payback.  Druga propozycja to 3-proc. parapodatek od obrotu firm farmaceutycznych – na finansowanie niezależnych badań klinicznych.
– Ustawodawca daje producentom alternatywę: albo obniżycie ceny i znajdziecie się poniżej progu rentowności, albo będziecie musieli zwracać nadwyżkę przychodów – mówi „Rz" Fundowicz. – Niezależnie więc od tego, który wariant wybiorą, będzie to mieć negatywny wpływ na ich rentowność. Jak wynika z szacunków IBnGR, przy założeniu spadku cen urzędowych na leki o 4,5 proc., przychody przedsiębiorstw stopnieją o 17,3 proc., rentowność brutto o 8,3 proc., a wynik finansowy brutto o 1,5 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA