fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fundusze Europejskie

Bank Ochrony Środowiska przyjmuje wnioski o pożyczki z Jessici

Inicjatywę wdrażają cztery województwa. Jeszcze w tym roku ma być ich pięć, bo zamierza dołączyć Mazowsze.
Rzeczpospolita
Bank Ochrony Środowiska rozpoczął w Zachodniopomorskiem nabór wniosków o preferencyjne pożyczki na odnowę zdegradowanych obszarów miejskich
Chodzi o pieniądze z unijnej inicjatywy Jessica. Mogą się o nie ubiegać samorządy, firmy, ale też szkoły wyższe i inne podmioty prowadzące działalność gospodarczą. To instrument umożliwiający wykorzystanie części środków unijnych z funduszy strukturalnych w postaci pożyczek, gwarancji i wkładów kapitałowych na projekty dotyczące trwałego rozwoju obszarów miejskich.
Zachodniopomorskie było trzecim regionem w Unii Europejskiej, który zdecydował się na wdrażanie tej inicjatywy i podpisał umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym występującym w roli menedżera Funduszu Powierniczego Jessica. Województwo przeznaczyło na inicjatywę nieco ponad 33 mln euro, co po dodaniu wkładu z budżetu państwa i przeliczeniu na złote daje kwotę 148 mln zł. W czerwcu ubiegłego roku EBI ogłosił konkurs na wybór funduszy rozwoju obszarów miejskich (FROM). Wybrano dwa banki. Pierwszy z nich to Bank Ochrony Środowiska, który, dysponując 64 mln zł, rozpoczął już nabór wniosków na inwestycje kwalifikujące się do finansowania z Jessiki poza szczecińskim obszarem metropolitalnym. Nabór potrwa do wyczerpania środków. Drugi bank to Bank Zachodni WBK, który będzie zarządzał 77 mln zł na terenie obszaru metropolitalnego.
– Inwestycje finansowane z Jessiki mają się zwrócić, nie chodzi jednak przede wszystkim o zysk, ale o aspekt społeczny tych przedsięwzięć – wyjaśnia Marcin Szmyt, dyrektor Wydziału Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. – Będą to inwestycje bazujące na lokalnych planach rozwoju przygotowanych przez gminy – dodaje. Może to być np. projekt budowy centrum handlowo-targowego na nadmorskiej promenadzie w jednym z kurortów.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA