fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Jak przekazać 1 proc. podatku

Podatnik może wspomóc konkretną osobę, ale tylko za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego. Może też podać wybranej OPP swoje dane
Przy okazji corocznej akcji składania zeznań podatkowych wiele osób otrzymuje prośby od znajomych, by przekazali 1 proc. podatku na konkretny cel, jakim jest zwykle leczenie lub rehabilitacja chorego.
Przepisy ustawy o PIT nie przewidują możliwości, by przekazać kwotę 1 proc. bezpośrednio osobom fizycznym, np. choremu dziecku. Nie ma natomiast przeszkód, by zasilić np. konto fundacji, której celem statutowym jest pomaganie dzieciom w trudnej sytuacji.
Podobnie jak w poprzednich latach osoby przekazujące 1 proc. podatku mogą podać w zeznaniu szczegółowy cel, na jaki ma trafić przekazana przez nich darowizna. Odpowiednia rubryka zatytułowana „Informacje uzupełniające" znajduje się poniżej tej części formularza, w której wpisujemy dane wybranej OPP.
Przykładowo w zeznaniu PIT-37 wniosek o przekazanie 1 proc. został zawarty w części H tego formularza. Podatnicy, którzy wypełnią tę część, mogą następnie w części I podać informacje dodatkowe. W pozycji 126 jest miejsce na wpisanie szczegółowego celu, na jaki ma być trafić odsetek naszej daniny. Podatnik może tam wpisać przeznaczenie darowizny, np. „na leczenie chorego Adasia". Należy jednak pamiętać, że takie wskazanie nie jest wiążące dla fundacji lub stowarzyszenia. Ostateczną decyzję o sposobie wykorzystania pieniędzy podejmują organizacje pożytku publicznego. Musi to być oczywiście zgodne z ich statutem.
Osoba wypełniająca wniosek może też wyrazić zgodę na podanie wspomaganej organizacji swojego nazwiska i adresu. Nie jest to jednak obowiązkowe. Wystarczy zaznaczyć odpowiedni kwadrat w zeznaniu rocznym lub jego korekcie. Przykładowo: w formularzu PIT-37 jest to pozycja 127.
Informacje te zostaną przesłane do wspomaganej fundacji w formie pisemnej. Organizacja dobroczynna może dzięki temu poznać nie tylko dane podatnika, ale także wysokość przekazanej przez niego kwoty. Może więc podziękować darczyńcom oraz poinformować, na jakie cele trafiły przekazane przez nich środki. Regulacje te są zgodne z wcześniejszymi postulatami organizacji. Zarówno OPP, jak podatnicy mogą mieć dzięki temu lepszą orientację, w jaki sposób i w jakim terminie przekazywane są pieniądze z 1 procentu.
W zeznaniach rocznych przewidziano też miejsce na podanie innych danych ułatwiających kontakt z podatnikiem. Można tam wpisać np. adres e-mail lub numer telefonu kontaktowego.
To, czy wypełnić rubrykę „Informacje uzupełniające", zależy od decyzji podatnika. Nie jest to obowiązkowe.
Więcej w poradniku » Jak przekazać 1 proc. podatku
Zobacz też:
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA