fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

GM i Renault też cierpią po tsunami

Bloomberg
General Motors zawiesił mniej ważne zakupy i podróże służbowe, a Renault i Nissan rozmowy o kontroli nad AwtoWAZ w związku z podwójnym kataklizmem w Japonii
Amerykański koncern zawiesza od poniedziałku produkcję w Saragossie i likwiduje na dwa dni (21-22 marca) dwie zmiany w Eisenach — ogłosił rzecznik Klaus-Peter Martin.
Obie fabryki produkują model Opel Corsa, a brakuje im japońskich komponentów elektrycznych. Rzecznik zapewnił jednak, że klienci nie zauważą tych przerw, a firma nie przewiduje nowych postojów w najbliższych tygodniach.
Problemy z zaopatrzeniem w części i eksportem zmusiły GM do zatrzymania od poniedziałku produkcji w zakładzie w Shreveport w Luizjanie.
Japonia jest ważnym dostawcą komponentów dla światowych sektorów motoryzacji i wysokiej technologii.
- Z powodu wydarzeń w Japonii zostały zawieszone rozmowy Renaulta i Nissana o przejęciu kontroli nad AwtoWAZ — poinformował szef właściciela rosyjskiej firmy samochodowej, Rosyjskie Technologie, Sirrgiej Czemezow.
Obie zagraniczne firmy mają już 25 proc. w producencie samochodów Łada, a Renault zapowiadał, że udział ten może z czasem przekroczyć 50 proc.
Nissan miał przejąć 10 proc., ale — jak twierdzi analityk motoryzacji z firmy maklerskiej Otkritie, Igor Krajewski — odroczył ekspansję w Rosji z powodu wewnętrznych problemów w Japonii. — Najprawdopodobniej wrócą do negocjacji o AwtoWAZ, ale na razie Nissan skupi się na posiadanych aktywach i na rozwiązywaniu problemów w Japonii — dodał Krajewski.
Nissan wstrzymał produkcje w trzech z czterech swych montowni w Japonii, gdzie powstaje 23 proc. jego pojazdów. Według wyliczeń banku Goldman Sachs dzienne straty wynoszą 2 mld jenów (24,6 mln dolarów).
Członek dyrekcji Nissana wyjaśnił z kolei, że japońska firma dostrzega niewielki wpływ trzęsienia i tsunami na produkcję w zagranicznych zakładach, także w Rosji. Na podstawie nowego rządowego programu zachęt Nissan obiecał zwiększyć produkcję w tym kraju, jego modele miały wyjeżdżać z fabryki w Togliatti
Źródło: DPA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA