fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Kim będzie nowy energetyczny regulator?

Marek Woszczyk, p.o. prezesa URE
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Powołany przez Ministerstwo Gospodarki zespół, który wybierze nowego prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, ma do rozpatrzenia pięć kandydatur - ustaliła "Rz"
Jednym z kandydatów jest Marek Woszczyk, wcześniej wiceprezes, a teraz p.o. prezesa URE. Zastąpił on na tym stanowisku Mariusza Sworę, który odszedł w grudniu 2010 r., po trzyletnim kierowaniu Urzędem.
Jak ustaliliśmy, o stanowisko regulatora ubiega się również Janusz Bil, dyrektor departamentu regulacji rynku energii elektrycznej w Vattenfall Heat Poland. Kandydat potwierdza nasze informacje. Nie chce wprawdzie odnieść się do tego, czy byłby gotów uwolnić ceny energii dla gospodarstw domowych po objęciu stanowiska.
- Jedyne co mogę powiedzieć to tyle, że jestem nastawiony na deregulację i promowanie konkurencji - mówi Janusz Bil.
Według nieoficjalnych informacji na liście potencjalnych kandydatów widnieje również nazwisko Tomasza Wilczaka, wiceministra gospodarki za rządów PiS. Był on zaangażowany w realizację Programu dla elektroenergetyki i konsolidację czterech grup - PGE, Tauronu, Enei i Energi.
Czwartym chętnym według naszych rozmówców jest Andrzej Dejneka, związany z Polską Izbą Gospodarczą Energetyki Odnawialnej.
Nazwiska piątego kandydata nie udało się jeszcze ustalić, ale wiadomo, że jest to osoba związana z branżą paliwową i energetyczną.
Nie wiadomo jednak, kiedy resort gospodarki powoła nowego prezesa URE. Informacji na ten temat dotychczas nie udało nam się w MG uzyskać.
Rozmowy kwalifikacyjne i wyłonienie ostatecznej kandydatury Ministerstwo Gospodarki planuje na pierwszą połowę kwietnia. Powołanie prezesa może jednak potrwać dużo dłużej. MG zgłasza tylko propozycję. Ostatecznie o obsadzie stanowiska decyduje premier Donald Tusk.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA