fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Sterylizatornie i zakłady tatuażu pod nazdorem

Firmy sterylizujące narzędzia dla szpitali będą pracować według standardów, które określi resort zdrowia
Nowe przepisy nakładają dodatkowe obowiązki na firmy zajmujące się sterylizacją narzędzi dla szpitali. Regulacje wskazują, że minister określi w rozporządzeniu standardy, według których sterylizatornie oczyszczają narzędzia dla zakładów opieki zdrowotnej.
– Dotychczas tylko szpitale podlegały takim rygorom, ale z racji tego, że zaczęły zlecać sterylizację na zasadzie outsourcingu firmom zewnętrznym, w tych ostatnich także musimy zadbać o bezpieczeństwo – mówi Jan Bondar, rzecznik prasowy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Z dodatkowymi obowiązkami zmierzą się także zakłady kosmetyczne i studia tatuażu. W tych ostatnich klienci często bowiem zarażają się wirusowym zapaleniem wątroby typu C. W związku z tym właściciel studia będzie musiał – tak jak teraz – opracowywać procedury bezpieczeństwa zapobiegające zakażeniom. Ich działanie w zakładzie skontroluje już jednak powiatowy inspektor sanitarny.
Projektowane zmiany przewidują także, że rząd określi w rozporządzeniu programy zwalczania chorób zakaźnych i zapobiegania im (tropikalnym, wirusowym gorączkom krwotocznym, SARS) na wypadek, gdy ich epidemia będzie rozprzestrzeniała się na świecie. Jednocześnie same programy zwalczania chorób zakaźnych będą mogli realizować także wojewodowie. W razie zagrożenia epidemią każdy obywatel będzie zobowiązany poddać się szczepieniom ochronnym.
Etap legislacyjny: do konsultacji społecznych
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA