fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Sezon rekrutacji na studenckie praktyki

Jesienią zeszłego roku, po letnim stażu w Grupie Pracuj, Jakub Sobczak, student SGH, dostał ofertę pracy w tej firmie
Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Program praktyk studenckich jest dziś niezbędny elementem budowy wizerunku dobrego pracodawcy
Marzec i kwiecień to szczyt sezonu rekrutacji na letnie praktyki i staże dla studentów. W spółkach czołowych globalnych firm, które od lat inwestują w studenckie praktyki, o udział w wakacyjnych projektach rywalizują często tysiące kandydatów. A poprzeczka jest zawieszona wysoko – dobre wyniki w nauce i biegły angielski nie zawsze wystarczą.
Polska spółka koncernu Mars podkreśla, że jej program skierowany jest do odważnych i ambitnych studentów, którzy mają na koncie wyjątkowe osiągnięcia. – Wyjątkowe osiągnięcia Mars rozumie jako m.in. aktywność w organizacjach studenckich, kołach naukowych. To może być osoba, która zorganizowała międzynarodową konferencję dla studentów, która odbyła ciekawy staż lub pracowała za granicą, inspiruje i angażuje innych do działania – wyjaśnia biuro prasowe firmy.
– Od kandydatów oczekujemy umiejętności pracy w zespole, zaangażowania, komunikatywności, innowacyjności oraz zdolności analitycznych– wylicza Anna Woźniak, menedżer ds. rekrutacji w Ernst & Young.

Bez parzenia kawy

Mimo ostrej konkurencji o udział w dobrych praktykach warto powalczyć. Nie tylko dlatego, że już sam proces rekrutacji – często podobny do selekcji kandydatów do stałej pracy – jest przydatnym doświadczeniem. Liczy się też szansa zdobycia konkretnych doświadczeń zawodowych, które dobrze wyglądają w CV.
– Udział w praktykach jest niezbędny, jeśli myśli się o sensownej karierze w przyszłości. Wiem od kolegów ze starszych roczników, że pracodawcy zwracają uwagę na taką pozycję w CV – mówi Jakub Sobczak, student zarządzania na SGH, który od września 2010 r. jest asystentem w dziale marketingu Grupy Pracuj. Dostał ofertę pracy po zakończeniu letniego stażu w firmie.
W dobrych programach praktyk studentom nie grozi przysłowiowe parzenie kawy czy kopiowanie dokumentów.
– Praktykanci pracują na projektach Skanska, realizując przydzielone im merytoryczne zadania pod okiem opiekunów praktyk. Przechodzą również szkolenia rozwojowe – wyjaśnia Katarzyna Skorupka-Podziewska, dyrektor ds. zarządzania zasobami ludzkimi w firmie budowlanej Skanska, która na 11-tygodniowe płatne praktyki przygotowała w całej Polsce 120 miejsc dla studentów kierunków związanych z budownictwem.
Aleksandra Opara, specjalista ds. employer branding, czyli wizerunku pracodawcy w Mars Polska, podkreśla, że praktykanci zawsze realizują samodzielne, ambitne projekty pod okiem doświadczonego menedżera. W tym roku na 11 uczestników 2,5-miesięcznych praktyk czekają projekty m.in. w dziale marketingu, finansów czy inżynieryjnym. Praktykanci podpiszą umowę o pracę, otrzymają comiesięczne wynagrodzenie (ok. 3700 zł brutto) i bezpłatne zakwaterowanie w Warszawie lub Sochaczewie. Mają też zapewnione wszystkie firmowe benefity, w tym prywatną opiekę medyczną.

Szansa na etat

Najlepsi uczestnicy praktyk często mogą liczyć na ofertę pracy, tym bardziej że są one zwykle skierowane do studentów od III roku. – Celem programu praktyk jest zatrudnianie nowych pracowników – stwierdza Katarzyna Skorupka-Podziewska. Dodaje, że Skanska zatrudniła już 70 proc. swych praktykantów z ostatnich pięciu lat. Według Anny Woźniak ok. 60 proc. rekrutowanych obecnie przez Ernst & Young kandydatów znajdzie zatrudnienie w dziale audytu firmy.
–W ubiegłym roku dwa wakacyjne miesiące spędziły u nas cztery osoby, wszystkie otrzymały oferty stałej pracy po odbyciu stażu – mówi Elżbieta Flasińska, rzeczniczka Grupy Pracuj, właściciela m.in. portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl. Według jego danych liczba ofert praktyk systematycznie rośnie.
Większość ogłoszeń pochodzi od międzynarodowych firm, ale w programy praktyk i staży dla absolwentów inwestują też coraz częściej krajowe spółki. Czołowe rodzime firmy, w tym PZU, PGE, PGF, Bakalland i InterCars, uczestniczą w „Programie Kariera", który organizuje Polska Rada Biznesu. W tegorocznej ósmej już edycji programu skierowanego do studentów i absolwentów przygotowano 70 miejsc płatnych dwu-, trzymiesięcznych praktyk i staży. – W zeszłym roku ok. 40 proc. stażystów zostało zatrudnionych w firmach – dodaje Anna Strzelecka z Bakallandu, która odpowiada za projekt w PRB.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.blaszczak@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA