fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Nowa fabryka Indesitu w Polsce

Na zdjęciu fabryka Indesit w Łodzi
Rzeczpospolita, Marian Zubrzycki
Piotr Mazurkiewicz
W zakładzie produkującym okapy kuchenne włoski koncern może zatrudnić około 250 osób – dowiedziała się „Rz”
Zakład ma powstać w ramach łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej. Realizacja projektu jest uzależniona od poszerzenia podstrefy w Łodzi o teren, który jest obecnie własnością Indesitu – wyjaśnia biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki. Resort nie podaje informacji, jakiej wartości jest to inwestycja ani o jaką pomoc publiczną wystąpiła firma. – Dzięki niej ma powstać ponad 250 nowych miejsc pracy, co jest bardzo istotne z uwagi na stosunkowo duże bezrobociu w Łodzi – 10,3 proc. na koniec stycznia – dodaje resort.
Jeszcze bardziej tajemnicza jest firma. – Pracujemy nad nowym projektem, ale jeszcze nie możemy udzielić na ten temat żadnych informacji – mówi Zygmunt Łopalewski, rzecznik Indesit Company w Polsce.
Włoska firma ma już w naszym kraju cztery fabryki – w Łodzi produkuje kuchnie i lodówki, w Radomsku pralki i zmywarki. W tym roku z taśm ma zjechać 3,7 mln sztuk sprzętu, 9 proc. więcej niż w 2010 r. To jeden z największych producentów dużego AGD w Polsce, większość produkcji trafia na eksport.
Jeśli chodzi o sprzedaż krajową, to za 2010 r. wraz z marką Hotpoint-Ariston ma 9,8 proc. rynku w ujęciu ilościowym oraz 9,6 proc. w wartości rynku.
– To pierwsza fabryka tego typu sprzętu zagranicznej firmy w naszym kraju. To dobra informacja, że wybierają Polskę. Można się było jednak spodziewać, że coraz więcej takich inwestycji będzie lokowanych na wschodzie – mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny CECED Polska, związku producentów AGD.
Rodzimy rynek okapów jest specyficzny, produkują je tylko firmy polskie. W Polsce rocznie sprzedaje się ok. 1,2 mln sztuk. Najwięcej produkuje firma Ciarko z Sanoka, która jest też jednym z europejskich liderów. – Ok. 65 proc. naszej produkcji trafia na eksport. Zdobycie takiej pozycji wymaga lat pracy, także wykwalifikowanej kadry czy technologii. Nie chodzi tylko o masową produkcję, ale także ciekawy design. Szybko nie da się tego zrobić – mówi Maciej Bilański z firmy Ciarko. Spółka produkuje sprzęt pod markami czołówki branży AGD i jest raczej spokojna o swoją pozycję. Indesit postawi bowiem na produkcję pod swoimi brandami.
To niejedyny nowy projekt włoskiej firmy. Jak już pisaliśmy w „Rz", Idesit złożył do Europejskiego Banku Inwestycyjnego wniosek o 75 mln euro kredytu. Chodzi o projekt centrum naukowo-badawczego wartego 155 mln euro, które ma działać w Polsce i we Włoszech. EBI 30 grudnia 2010 r. zaakceptowało wniosek, 56 mln euro z tej kwoty trafi do włoskich zakładów, zaś 19 mln euro do Radomska. Indesit chce pracować nad obniżeniem zużycia wody i energii oraz wykorzystywanie surowców z recyklingu.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA