fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Przeniesienie udziałów bez przychodu

www.sxc.hu
Wniesienie wkładu do spółki osobowej nie powoduje powstania przychodu u wspólnika
To konkluzja uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 marca 2011 r. (sygn. II FPS 8/10)
Rozstrzygnęli oni problem, z którym od wielu lat borykali się podatnicy inwestujący w spółki osobowe. Fiskus twierdzi bowiem, że już na samym starcie przy wnoszeniu wkładu uzyskują opodatkowany przychód.
Tak było też w sprawie osób, które planowały wniesienie udziałów spółki z o.o. do spółki jawnej. Zapytały fiskusa, czy w momencie aportu powstaje przychód. Tak, bo wniesienie udziałów do spółki osobowej jest równoznaczne z ich odpłatnym zbyciem – stwierdziła Izba Skarbowa w Katowicach. Wspólnicy uzyskują więc przychód z kapitałów pieniężnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT. Przepis ten mówi o przychodach z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną.
Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który ze względu na rozbieżności w orzecznictwie i poważne wątpliwości prawne wystąpił z wnioskiem o podjęcie uchwały.
Opodatkowane są tylko udziały objęte w zamian za wkład niepieniężny
Ta jest korzystna dla podatników. NSA w poszerzonym składzie uznał, że wniesienie przez osobę fizyczną udziałów w spółce kapitałowej do spółki osobowej nie jest odpłatnym zbyciem.
– Przychód powstanie tylko wtedy, gdy aport został wniesiony do spółki kapitałowej – powiedział, uzasadniając rozstrzygnięcie, sędzia Stanisław Bogucki. – Tak wynika wyraźnie z przepisów, nie można jednak obowiązku opodatkowania rozciągać na wkłady do spółek osobowych.
Zdaniem NSA wspólnik wnoszący udział do spółki osobowej nie uzyskuje  przysporzenia majątkowego. Nabywa tylko całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym.
Sąd przypomniał też, że od 1 stycznia 2011 r. ustawa o PIT zwalnia z podatku przychody z tytułu wniesienia aportu do spółki osobowej (art. 21 ust. 1 pkt 50b). – Nie świadczy to jednak o tym, że wcześniej taki przychód był opodatkowany – powiedział sędzia Bogucki. – To zmiana doprecyzowująca.
– Od 1 stycznia br. już nie ma wątpliwości, że wniesienie aportu do spółki osobowej jest nieopodatkowane, uchwała na pewno jednak ucieszy wszystkich, którzy wcześniej przeprowadzali taką operację – mówi Marcin Sobieszek, doradca podatkowy w kancelarii Roedl & Partner. – Często był to pierwszy etap optymalizacji polegającej na neutralnym podatkowo przeniesieniu majątku do spółki osobowej i zaktualizowaniu jego wartości w celu sprzedaży bądź naliczania wyższej amortyzacji.
– Dobrze, że w tej sprawie została wydana uchwała, bo fiskus mimo wielu porażek przed sądami ciągle się upierał przy swoim stanowisku – dodaje Paweł Tomczykowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Ożóg i Wspólnicy. – NSA zaaprobował argumenty podatników. Po pierwsze, wnoszący aport nie uzyskuje korzyści majątkowej, po drugie, nie jest to odpłatne zbycie, po trzecie, opodatkowane są tylko udziały objęte w zamian za wkład niepieniężny wniesiony do spółki kapitałowej.
Czytaj także:
Więcej o aportach w spółkach w serwisie:
Zobacz też poradnik:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA