fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Waszczykowski, Sasin i Łopiński jedynkami na listach PiS

Witold Waszczykowski
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Jędrzej Bielecki
Dobry wynik wyborczy PiS mają zapewnić m.in. Witold Waszczykowski, Jacek Sasin i Maciej Łopiński. Na drugim miejscu w stolicy ma się znaleźć były szef CBA
"Rz" udało się dotrzeć do wstępnego projektu PiS dotyczącego kandydatów w najbliższych wyborach. Wśród tzw. lokomotyw wyborczych są przede wszystkim byli współpracownicy śp. Lecha Kaczyńskiego. – Rzeczywiście jest pewna wola zagospodarowania tego środowiska – przyznaje w rozmowie z "Rz" Witold Waszczykowski.
Były wiceszef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego niedawno przegrał wybory na prezydenta Łodzi. Ale dostał wówczas ok. 32 tys. głosów. Teraz ma być numerem jeden na liście PiS w tym mieście. – Dostałem na razie wstępną propozycję. Będę startował – potwierdza Waszczykowski.
Według informacji "Rz" przesądzona jest już również jedynka w Gdańsku dla Anny Fotygi, byłej minister spraw zagranicznych i w latach 2007 – 2008 szefowej Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
– Rzeczywiście mówi się o jedynce dla pani minister. To nie jest dla mnie zaskoczenie – mówi "Rz" pomorski poseł PiS Andrzej Jaworski.
Władze PiS chcą też na liście umieścić Jacka Sasina, byłego wiceszefa Kancelarii Prezydenta.
– Dostanie pierwsze miejsce na liście gdzieś w Polsce – ujawnia "Rz" członek władz partii Jarosława Kaczyńskiego.
Listę w okręgu Warszawa II otworzyć ma Mariusz Błaszczak, szef Klubu PiS.
Władze partii chciałyby też wystawić w wyborach Macieja Łopińskiego, byłego szefa gabinetu prezydenta.
– Maciej się jeszcze zastanawia, nie wiadomo jednak, czy ze względu na pewne problemy ze zdrowiem nie ograniczy się do kierowania powstającym Instytutem im. Lecha Kaczyńskiego – mówi inny nasz informator.
Nieoficjalnie w PiS mówi się też, że na listę krakowską miałaby zostać przerzucona Nelli Rokita, która w 2007 r. mandat zdobyła w Warszawie.
Jest też rozważana inna opcja – by żonę Jana Rokity wystawić w wyborach do Senatu. Zwolennikami takiego rozwiązania jest grupa małopolskich działaczy PiS, którzy obawiają się, że mandat na rzecz Nelli Rokity mógłby utracić prof. Ryszard Terlecki. – Nie słyszałem, by pani Rokita miała startować z Krakowa – zastrzega <\f>znany historyk.
Znani są już w PiS liderzy listy warszawskiej.
Otworzyć ma ją prezes partii Jarosław Kaczyński. Na drugim miejscu znajdzie się Mariusz Kamiński, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a na trzecim prawdopodobnie Małgorzata Gosiewska, była żona śp. Przemysława Gosiewskiego. – Prezes bardzo ją ceni i będzie nakłaniać do startu – mówi nasz informator z partii.
Na listach PiS "gdzieś w Polsce" ma się z kolei znaleźć Maciej Wąsik, były wiceszef CBA.
PiS chce także wzmocnić listę w Poznaniu. Jedynkę miałby tam dostać poseł Andrzej Dera z komisji śledczej ds. afery hazardowej. Ma też zostać szefem PiS w Poznaniu. – Nikt mi takiej propozycji na razie nie złożył, ale byłby to dla mnie zaszczyt – mówi "Rz" Dera, który mandat zdobył z Kalisza.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA