fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Które transkacje trzeba ująć w kasie fiskalnej w 2011 roku

- Prowadzę działalność gospodarczą. Zajmuję się handlem sprzętem telekomunikacyjnym, m.in. telefonami komórkowymi. Zdecydowana większość transakcji zawierana jest z innymi przedsiębiorcami.
W 2010 r. sprzedałem również kilka etui do telefonów komórkowych klientom detalicznym. Podczas kontroli podatkowej powiedziano mi, że ta niewielka sprzedaż spowodowała konieczność zainstalowania kasy. Skoro tego nie zrobiłem, to stracę prawo do uwzględnienia 30 proc. całego podatku naliczonego. Czy to prawda?
Odpowiada Tomasz Siennicki doradca podatkowy w kancelarii Kolibski, Nikończyk, Dec i Partnerzy:
Trudno zgodzić się interpretacją przepisów przyjętą przez przedstawicieli fiskusa. Wynika ona z błędnej wykładni § 4 ust. 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych obowiązującego w 2010 r.
Zgodnie z tym przepisem zwolnień z obowiązku ewidencjonowania nie stosowało się, bez względu na wysokość osiąganych obrotów, przy dostawie sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (PKWiU ex 32).
Nie można jednak zgodzić się z kontrolującymi, że etui do telefonu jest sprzętem telekomunikacyjnym. Przepis ten nie ma więc zastosowania przy ich sprzedaży. Podatnik korzysta zatem ze zwolnienia ze względu na niewielką wysokość obrotów detalicznych.
Limit ten wynosi 40 tys. zł. Jest on mniejszy dla firm, które w danym roku rozpoczęły sprzedaż. Wtedy wynosi 20 tys. zł.
Warto podkreślić, że przepis dotyczący 30 proc. sankcji również został źle zinterpretowany przez kontrolujących. Chodzi o art. 111 ust. 2 ustawy o VAT
Zgodnie z nim w razie stwierdzenia, że podatnik narusza obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy, to urząd skarbowy lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia dokumentowania sprzedaży paragonami dodatkowe zobowiązanie podatkowe.
Wynosi ono 30 proc. VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Ponadto, według tego przepisu, w stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego się nie ustala.
Dodatkowe zobowiązanie powinno być naliczane, uwzględniając tylko zakupy towarów, których sprzedaż powinna być ujęta w kasie. Nie ma więc podstaw, aby brać pod uwagę całą wartość zakupów.
Opracowanie Konrad Piłat
 
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA