fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Szkoła podstawowa. Czas zapisać sześciolatka

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Dzisiaj rusza rekrutacja sześciolatków do pierwszych klas i oddziałów przedszkolnych. Ostatni raz rodzice mogą decydować, które rozwiązanie będzie lepsze dla ich dzieci.
Emilka 1 września skończy sześć lat. Jej mama zdecydowała, że pośle córkę od razu do pierwszej klasy.
– Emilka zna już literki, coraz lepiej liczy. Uznałam, że to dobry czas, by zaczęła naukę w szkole – mówi pani Eliza. Tłumaczy, że chce zapisać córkę do podstawówki przy ul. Radarowej we Włochach. – Szkoła jest naprzeciwko naszego bloku, więc Emilka oswaja się z budynkiem niemal każdego dnia – wyjaśnia.
Urzędnicy stołecznego ratusza szacują, że dzieci, które pójdą rok wcześniej do pierwszej klasy, będzie ok. siedmiu tysięcy. Drugie tyle sześciolatków znajdzie miejsce w oddziałach przedszkolnych. Ale rodzice muszą liczyć się z tym, że większość tych oddziałów i tak zorganizowanych będzie w szkołach. Np. na Ursynowie i Białołęce wszystkie sześciolatki są w szkołach. Na Mokotowie dzieci z rocznika 2005 w tym roku przyjmie tylko jedno przedszkole, na Woli – trzy. Większe możliwości wyboru mają rodzice z Żoliborza (w przedszkolach od 1 września będzie 12 oddziałów dla sześciolatków) oraz na Bielanach (siedem oddziałów).
Rekrutacja dla sześciolatków, podobnie jak przed rokiem, odbywać się  będzie przez Internet (http://warszawa6lat.pl). Z obsługą elektronicznego systemu nie powinni mieć problemu rodzice, którzy zapisywali wcześniej dziecko do publicznego przedszkola. Schemat zapisów jest taki sam. Najpierw trzeba zalogować się w systemie (jest na to czas do 27 marca), a następnie wypełnione i wydrukowane podanie należy zanieść do szkoły tzw. pierwszego wyboru (do 28 marca). Choć wiadomo, że zapisy ruszają dzisiaj, urzędnicy nie zdradzają, o której godzinie system zostanie otwarty. – Chcemy uniknąć sytuacji sprzed roku, gdy rodzice zaczęli logować się do systemu w jednym czasie i blokowali go – mówi Jolanta Lipszyc, dyrektor Biura Edukacji. – O przyjęciu dziecka nie decyduje przecież kolejność zgłoszeń – przypomina. Do szkoły w pierwszej kolejności przyjmowane są bowiem dzieci, które mieszkają w jej rejonie, a dopiero w miarę wolnych miejsc sześciolatki spoza niego.
W podjęciu decyzji, czy wybrać oddział przedszkolny, czy pierwszą klasę, mają pomóc rodzicom konferencje dzielnicowe, w których uczestniczą specjaliści od edukacji wczesnoszkolnej, pedagodzy i psychologowie. Spotkania takie odbyły się już m.in. na Bemowie, Pradze-Południe i w Śródmieściu. W tym tygodniu konferencje organizują natomiast Ursynów i Wola (10 marca) oraz Wilanów (12 marca).
Rocznik 2005 jest ostatnim tzw. przejściowym. Od przyszłego roku, gdy wejdzie w życie ustawa obniżająca wiek szkolny, wszystkie sześciolatki już obowiązkowo będą szły do pierwszej klasy. Od tego roku natomiast wszystkie pięciolatki muszą być objęte rocznym przygotowaniem przedszkolnym, dlatego mają one pierwszeństwo przy zapisach do przedszkoli. Rekrutacja  dzieci z roczników 2006 – 2008 również rozpoczyna się dzisiaj (http://warszawa345lat.pl).
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA