fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Żywe Archiwa - Mały człowiek - Oczekiwanie

Zofia Rydet
Fundacja Archeologia Fotografii
Fundacja Archeologia Fotografii i Galeria Asymetria zapraszają na pokaz fotografii dwóch artystek – Zofii Rydet, klasyczki polskiej fotografii i Julii Staniszewskiej, cenionej fotografki młodego pokolenia.
Wystawa inauguruje wieloletni projekt Fundacji Archeologia Fotografii pt. "Żywe Archiwa", którego celem jest wpisywanie historycznej fotografii w szerszy kontekst sztuki i kultury, poprzez reinterpretacje i nowe odczytania dokonywane przez artystów współczesnych. Zobacz galerię zdjęć
Punktem wyjścia ekspozycji jest album Zofii Rydet pt. "Mały człowiek", zawierający kanoniczny już dzisiaj cykl fotografii dzieci, w opracowaniu graficznym Wojciecha Zamecznika. Z inicjatywy Rafała Lewandowskiego, w galerii Asymetria będzie można oglądać 40 prac z tego albumu w wyborze dokonanym i zaaranżowanym przez Julię Staniszewską. Obiekty te zestawione są z inscenizowaną fotografią Staniszewskiej wykonaną w klinice leczenia bezpłodności, która nadaje pracom Rydet nowy, wyrazisty kontekst. W roku 2011 przypada setna rocznica urodzin Zofii Rydet, a zarazem 50 lat, odkąd fotografka otworzyła swoją pierwszą indywidualną wystawę w Gliwicach (1961 r.).
Pokazała wówczas fotografie dzieci wykonane w ciągu kilku lat w Polsce, Albanii, Bułgarii, Jugosławii i we Włoszech. W 1965 r. wydała album Mały Człowiek: ponad 140 fotografii dzieci ułożonych w 15 cykli tematycznych i opatrzonych fragmentami tekstów Janusza Korczaka. Książka weszła do historii jako jeden z najważniejszych albumów fotografii polskiej  XX. wieku.
Jak mówiła Zofia Rydet w rozmowie z Wiesławą Wierzchowską „Pracując nad wystawą i albumem Mały człowiek, chciałam odrzucić stereotyp sielsko-anielskiego dzieciństwa, a pokazać dziecko z całą skomplikowaną wielokształtowością przeżyć i reakcji. I poprzez odpowiednie zestawy mówić o człowieku – bo jak mówił Korczak «w świecie dziecięcym dzieje się to wszystko, co dzieje się w brudnym świecie dorosłych»". („Projekt", 1979 nr 2).
W późniejszej twórczości Zofii Rydet, przede wszystkim w seriach fotomontaży, wielokrotnie powraca temat macierzyństwa i oczekiwania. Właśnie ten wątek podejmuje Julia Staniszewska, w swojej specjalnie przygotowanej na wystawę pracy. Staniszewska nie fotografuje dzieci. Interesują ją dorośli, którzy chcą mieć dzieci. Kto dziś patrzy na nie z taką miłością jak Zofia Rydet? I dlaczego?
??Zofia Rydet / Julia Staniszewska
Mały człowiek / Oczekiwanie
Wystawa: 11.03.2011 – 22.04.2011
Kuratorka: Julia Staniszewska
Fundacja "Archeologia Fotografii"
Nowogrodzka 18a m.8a
Warszawa
tel. 22-628 14 64
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA