fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Doniosą na YouTube za papieża

Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Użytkownicy serwisu Wykop.pl namierzyli autorów filmów znieważających Jana Pawła II pokazywanych na znanym portalu. I szykują doniesienie do prokuratury
– Po wielu bezskutecznych monitach do administracji portalu YouTube, w których wzywaliśmy do usunięcia takich spotów, przygotowujemy zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa – mówi "Rz" Michał Białek, dyrektor Wykop.pl, polskiego internetowego serwisu społecznościowego.
"Rz" informowała wczoraj, że na popularnym portalu YouTube umieszczono co najmniej kilkadziesiąt wulgarnych filmów znieważających Jana Pawła II. Mimo licznych monitów internautów administracja YouTube, a nie spieszy się z ich usuwaniem. W efekcie wciąż można znaleźć m.in. film "Jan Paweł II – śmierć robokopa", na którym zdjęciom z ostatnich chwil umierającego papieża towarzyszy piosenka "zdycha, zdycha Jan Paweł II, zdycha Jan Paweł ch...". Są też filmy, w których wzywa się do przemocy wobec katolików.
– Prokuratura jest zobligowana do wszczęcia z urzędu postępowania w sprawie znieważenia uczuć religijnych. Powinna też zbadać, czy nie zachodzi przypadek wzywania do nienawiści ze względu na wyznanie – uważa prokurator Małgorzata Bednarek, prezes Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów "Ad Vocem". A prof. Brunon Hołyst, kryminolog, nie ma wątpliwości: – Mamy tu do czynienia z  przestępstwem, które Amerykanie określają, jako "hate crime", czyli popełnione z nienawiści.
Autorów filmów znieważających Jana Pawła II postanowili namierzyć internauci skupieni wokół serwisu Wykop.pl.
– Naszym użytkownikom udało się ustalić adresy internetowe kilku z nich i poznać ich tożsamość. Są to m.in. absolwent prawa i menedżer jednej z sieciowych księgarni – ujawnia "Rz" Michał Białek.
Internauci odkryli, że za  umieszczaniem w Internecie filmów znieważających papieża stoi grupa ludzi skupionych wokół polskiej mutacji portalu dyskusyjnego 4chan. Zachodnie media alarmowały, że użytkownicy tego portalu rozpowszechniają materiały rasistowskie i nazistowskie. Zdaniem Michała Białka polska grupa rozpowszechnia treści pedofilskie i twardą pornografię.
Internauci związani z Wykop.pl kilka miesięcy temu powiadomili o tym policję. W odpowiedzi grupa na swoich filmach pokazywanych na YouTubie zaczęła umieszczać logo Wykopu, co miało sugerować, iż są one dziełem tego serwisu.
– YouTube nie zareagował na nasze monity z prośbą o ich usunięcie. Więc teraz niech się tym zajmą organa ścigania – mówi Białek.
Niewykluczone, że osoby, które umieściły na YouTubie filmy znieważające papieża, są odpowiedzialne za włamanie w niedzielę na strony Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Umieszczono na nich zdjęcia obrażające JPII. "Rz" dysponuje skanem strony, na której członkowie polskiej grupy 4chanowców powiadamiają się, jak to zrobić.
Przedstawiciele polskiej filii Google'a nie odpowiedzieli wczoraj na nasze pytania o obrażające papieża filmiki, tłumacząc, że Google Polska nie jest administratorem serwisu YouTube. – Przekazaliśmy pytania i sprawa jest w trakcie wyjaśniania w YouTubie – poinformował Piotr Zalewski z biura prasowego Google Polska.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA