fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Czy prezes musi wystawić UPL-1 na samego siebie?

www.sxc.hu
Przez cały rok wysyłałam deklaracje elektronicznie podpisane przez prezesa firmy, który jest wpisany do KRS jako jedyny reprezentant spółki, wczoraj pojawił się następujący błąd: Status 402 Brak aktualnego pełnomocnictwa/upoważnienia do podpisywania deklaracji. Dzwoniąc na infolinię podatkową dowiedziałam się, że zostały dokonane pewne zmiany w programie e-deklaracje powodujące, że tylko osoby posiadające pełnomocnictwo na druku UPL-1 mogą podpisać i wysłać deklaracje elektronicznie, zmiany te jednak nie wynikają ze zmiany przepisów a jedynie ze zmiany technicznej działania e-deklaracji. Pani na infolinii poleciła mi, bym złożyła UPL-1 dla prezesa, który ma na tym druku ma upoważnić sam siebie. Wydaje mi się to niedorzeczne, z przepisów wynika co innego, instrukcja na stronie MF również o tym nie wspomina.
Niestety, złożenie pełnomocnictwa na druku UPL-1 jest konieczne, nawet jeśli prezes firmy będący jedynym jej reprezentantem miałby upoważnić samego siebie. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na nasze pytanie.
„System informatyczny MF musi posiadać informację o umocowaniu osoby składającej elektroniczną deklarację w imieniu osoby prawnej. Proces ten jest zautomatyzowany i jest realizowany przez system informatyczny przetwarzający miliony dokumentów. Ze względu na brak integracji systemów informatycznych przekazanie takiej informacji na druku UPL-1 jest konieczne" - napisało MF.
Czytaj więcej: pełnomocnik podatnika
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA