fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Tylko tanie prezenty są zwolnione z podatku

www.sxc.hu
Zbliża się termin składania deklaracji PIT-8C. Przedsiębiorca musi wykazać w niej świadczenia przekazane osobom, które u niego nie pracują
Świąteczne paczki, kosze z trunkami, torebki, a nawet komputery i wycieczki – to wszystko firmy przekazują kontrahentom, na którym im zależy. O upominkach powyżej 200 zł wręczanych w zeszłym roku trzeba poinformować urząd skarbowy w składanym do końca lutego PIT-8C. Obdarowani uzyskują bowiem z tego tytułu przychód, który muszą potem wykazać w swoim zeznaniu i opodatkować.
Może to być niemiłą niespodzianką i wręcz nieprzychylnie nastroić do fundatora. Kłopotliwa może być też sama procedura wystawienia PIT-8C, gdyż trzeba w nim podać takie dane obdarowanego, jak NIP, PESEL, adres zamieszkania, data urodzenia.
[srodtytul]Promocja i reklama przedsiębiorcy[/srodtytul]
Co robią firmy, aby uniknąć tych formalności? Starają się, by wartość upominków nie przekraczała 200 zł. Do tej kwoty są one bowiem nieopodatkowane.
– Zwolnienie do 200 zł przysługuje, gdy gadżety są przekazywane w związku z promocją lub reklamą firmy – mówi Katarzyna Kwiatkowska, menedżer ds. kadr i płac w dziale prawno-podatkowym PwC. – Urzędy czasami uważają, że ten warunek jest spełniony tylko wówczas, gdy rozdaje ona własne produkty. Moim zdaniem powinien tu decydować cel przekazania prezentu. Jeśli przedsiębiorca zakłada, że wręczenie upominku poprawi jego relacje z klientem i wpłynie na sprzedaż, to można to uznać za działanie promocyjno-reklamowe.
[srodtytul]Kto ma korzyść z upominku[/srodtytul]
Na droższe prezenty, jak komputer czy wycieczka, zwolnienia jednak nie będzie.
– Przed wpisaniem takiego świadczenia do PIT-8C musimy ustalić, czy korzyść z niego ma współpracująca z nami firma, czy też tylko jej przedstawiciel – tłumaczy Przemysław Bogusz, doradca podatkowy, właściciel kancelarii TuboTax. – Załóżmy, że producent sprzętu informatycznego przekazuje komputer kontrahentowi. Jeśli prezent nie ma konkretnego adresata, nie trzeba go wykazywać w PIT-8C. Jeśli jednak przekazujemy go na potrzeby konkretnej osoby odpowiedzialnej za współpracę z nami, to jest to jej indywidualna korzyść.
– Musimy jednak pamiętać, że jeśli prezent stanowi nagrodę w konkursie lub sprzedaży premiowej, to będzie rozliczany na innych zasadach – dodaje Katarzyna Kwiatkowska. – Nagroda opodatkowana jest bowiem 10-proc. ryczałtem (są też określone zwolnienia). Przykładowo, formę nagrody mają często świadczenia wynikające z programów lojalnościowych, które organizowane są właśnie w formie konkursu bądź sprzedaży premiowej.
– Jak więc widać, prezenty mogą być rozmaicie rozliczane w zależności od tego, za co i w jakim celu je przekazano oraz kto odniósł z nich korzyść majątkową – podsumowuje Przemysław Bogusz.
Formularz PIT-8C przedsiębiorca przekazuje podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według jego miejsca zamieszkania. Jeśli zaś zainteresowany nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, informacja jest wysyłana do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
[ramka]
[b]Informacja nie jest wiążąca[/b]
Otrzymanie PIT-8C nie przesądza, że wykazane w nim świadczenie jest opodatkowane. Wiele firm i innych podmiotów wystawia je na wyrost, obawiając się sporu z urzędem skarbowym i kary pieniężnej. Wystarczy, że mają wątpliwości co do rozliczenia danego profitu. Ostateczną decyzję podejmuje sam podatnik. Musi się więc zastanowić, czy faktycznie uzyskał korzyść majątkową (czyli osiągnął przychód podatkowy), a jeżeli tak – to czy nie przysługuje mu jakieś zwolnienie. Warto to zrobić, bo w zeznaniu rocznym świadczenie zostanie opodatkowane 18- lub 32-proc. daniną (w zależności od wysokości innych dochodów).
Oczywiście trzeba pamiętać, że pominięcie w zeznaniu rocznym przychodu wpisanego w PIT-8C może spowodować interwencję urzędu skarbowego. [/ramka]
[ramka]Czytaj również:
- [link=http://www.rp.pl/artykul/408112,576379-Reprezentacyjne-upominki-z-PIT-8C.html]Reprezentacyjne upominki z PIT-8C[/link]
- [link=http://www.rp.pl/artykul/408112,481602-Upominki-do-200-zl-bez-podatku.html]Upominki do 200 zł bez podatku[/link][/ramka]
[ramka][b]Kiedy masz obowiązek wystawić PIT-8C? - sprawdź w serwisie: [link=http://www.rp.pl/temat/408112.html]rp.pl » Dobra Firma » Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Deklaracje i zeznania » PIT-8C[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA