fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

W Policach nie będzie rewolucji

ROL
Sytuacja Zakładów Chemicznych Police w ciągu kilku miesięcy ma się poprawić – zapowiada nowy szef spółki
Krzysztof Jałosiński, który od początku lutego kieruje Zakładami Chemicznymi Police, postawił sobie trzy główne cele. Chce poprawy płynności finansowej spółki, uświadomienia pracownikom nieuchronności zmian, jakie muszą zajść w zakładach, oraz restrukturyzacji. – W tej ostatniej kwestii rewolucji nie będzie. Police maja niezły program i należy po prostu zacząć go realizować – powiedział „Rz” Jałosiński.
Nowy prezes spółki uważa, że zagrożenie wynikające z kłopotów płynnościowych firmy nie zostało jeszcze do końca zażegnane. Dlatego deklaruje, że będzie rozmawiał zarówno z bankami, jak i z innymi wierzycielami Polic, takimi jak choćby PGNiG (zadłużenie zakładów wobec dostawcy gazu sięga obecnie około 100 mln zł). – Koncern docenia to, że ma takich dużych klientów jak Puławy, Azoty Tarnów czy Police, i szanuje ich. Dlatego jestem przekonany, że będziemy w stanie się porozumieć. Są różne sposoby rozwiązania kwestii długu, np. objęcie przez PGNiG akcji Polic w zamian za wierzytelności. To może być sposób na pozyskanie dobrego inwestora – uważa Jałosiński.
Dodaje, że z gazowniczym koncernem trzeba będzie również rozmawiać na temat liberalizacji rynku gazu w Polsce. – Jestem za otwartym rynkiem, za tym, żeby gaz płynął do Polski z bardzo różnych kierunków – deklaruje prezes Polic. Ma nadzieję, że za dwa lata jego spółka będzie mogła kupować gaz ziemny dzięki interkonektorowi, którego budowa już trwa i który połączy Polskę i Niemcy.
Jałosiński jest też gorącym zwolennikiem tego, by polskie spółki chemiczne się konsolidowały. Przykładem na to może być choćby włączenie ZAK, którym kierował przez ostatnie dwa i pół roku, do grupy Azotów Tarnów. Zdaniem nowego szefa zachodniopomorskich zakładów one również mogłyby trafić do tej grupy. Równie dobrze Police mogłyby jednak zostać kupione przez podmiot zagraniczny czy inną polską firmę chemiczną.
– Anwil też byłby świetnym wsparciem dla Polic. Myślę, że otwarta jest w dalszym ciągu kwestia połączenia z Puławami – mówi nam Jałosiński. – Mam nadzieję, że pozyskanie inwestora przez Police nastąpi jeszcze w tym roku.
W połowie stycznia Skarb Państwa odrzucił oferty prywatyzacyjne złożone przez inwestorów chcących kupić Police i Puławy. Według informacji „Rz” jedynym zainteresowanym zakupem akcji Polic były... Puławy. MSP zapowiada, że w najbliższym czasie przygotuje nową strategię prywatyzacji sektora chemicznego. Chodziłoby o sprzedaż akcji nie tylko tych dwóch firm, ale również państwowych udziałów w Azotach Tarnów, ZAK i Ciechu.
[b]Czytaj też: [link=http://www.parkiet.com/artykul/1016432_Zmiany-w-Policach-beda-widoczne-za-kilka-miesiecy.html " target="_blank"]Zmiany w Policach będą widoczne[/link] za kilka miesięcy. Rozmowa na [link=http://www.parkiet.com/ " target="_blank"]parkiet.com[/link] z Krzysztofem Jałosińskim, nowym prezesem Zakładów Chemicznych Police[/b]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA