fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Azjatyckie koncerny zdominują rynek ropy naftowej i gazu

Bloomberg
Według firmy doradczej Deloitte, przez najbliższe 25 lat ropa i gaz będą stanowiły podstawę światowych zasobów energii. Ogromną rolę w ich wydobyciu odegrają koncerny azjatyckie
Deloitte w opublikowanym raporcie pt. „Oil and gas reality check 2011” przedstawił prognozy na ten rok dotyczące sytuacji na światowym rynku ropy naftowej i gazu ziemnego. Jego autorzy twierdzą m.in., że w sektorze energetycznym oba surowce nadal będą pełniły dominująca rolę. Będzie tak pomimo znaczących postępów w produkcji oraz pozyskiwaniu odnawialnych i alternatywnych źródeł energii.
W odniesieniu do rynku europejskiego zwracają uwagę na systematyczny wzrost inwestycji w obszarze Morza Północnego. Widać to chociażby po dużym zainteresowaniu nabywaniem koncesji na eksplorację zasobów na tym terenie. Poza tym rozwój nowych technologii umożliwia wydobycie niedostępnych dotąd złóż.
Analitycy zwracają również uwagę na najnowsze odkrycia złóż gazu niekonwencjonalnego w Ameryce Północnej. Według nich, oznacza to dla właścicieli koncesji konieczność pozyskania nowych rynków zbytu. Dla przykładu, Stany Zjednoczone dysponując nadwyżką surowców mogą przeistoczyć się z ich importera w eksportera. W związku z tym gaz skroplony LNG, który dotąd trafiał na rynek amerykański, może znaleźć nowych nabywców np. w Europie lub w państwach azjatyckich, w tym zwłaszcza w Chinach.
Według Deloitte, w najbliższych latach, najbardziej aktywnymi graczami na światowym rynku energetycznym staną się azjatyckie koncerny naftowe. Już dziś są one zainteresowane zapewnieniem sobie regularnych dostaw surowców oraz inwestycjami w złoża i przedsiębiorstwa, za które są gotowe płacić wyższe ceny, niż dotąd obserwowano. Biorąc pod uwagę nie najlepszą sytuację finansową niezależnych podmiotów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości uda się państwowym koncernom z Azji zrealizować wiele przejęć.
Eksperci twierdzą też, że zacieśni się rosyjsko-chińska współpraca. Wstępem do niej było uruchomienie pierwszego rurociągu o docelowej przepustowości 30 mln ton ropy rocznie łączącego te dwa państwa.
- Duże i stale rosnące zapotrzebowanie gospodarki chińskiej na energię, oznacza pewny rynek zbytu dla jej północno-zachodniego sąsiada. Szacuje się, że import azjatycki Rosji wzrośnie o ponad 10 proc. do 2015 roku. - twierdzi Wojciech Hann, partner odpowiedzialny za Środkowoeuropejski Zespół Energii i Zasobów w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.
Firma Deloitte raport dotyczący światowego rynku gazu i ropy przygotowała po raz drugi. Materiał powstał na podstawie wywiadów z klientami, analitykami sektora energetycznego oraz ekspertami firmy.
Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA