fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Internauta jak przedsiębiorca

www.sxc.hu
Fiskus interesuje się osobami handlującymi na aukcjach internetowych
Jeśli często coś sprzedają, może uznać, że prowadzą działalność gospodarczą i powinny opodatkować swoje przychody tak jak przedsiębiorcy.
[b] Tak było w sprawie, która trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygnatura akt: II FSK 1016/09)[/b]. Przyznał on rację organom skarbowym i uchylił korzystny dla podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu.
Spór z fiskusem zaczął się od kontroli u osoby handlującej na Allegro. Urząd sprawdził jej rachunek bankowy, zebrał też informacje od właściciela portalu aukcyjnego i z Poczty Polskiej. Przeanalizował okoliczności transakcji i uznał, że sprzedawca prowadził niezarejestrowaną działalność gospodarczą. Świadczy o tym ilość dokonanych operacji oraz zorganizowany sposób ich przeprowadzania. Przesłanką wskazującą na wykonywanie działalności gospodarczej jest też działanie w sposób ciągły i kierowanie się chęcią zysku.
Jako przykład fiskus podał sprzedaż dziewięciu par nowych i identycznych spodni. Nie dał wiary wyjaśnieniom podatnika, który twierdził, że są to rzeczy używane i były przeznaczone na osobiste potrzeby.
[b]Kontrola skończyła się oszacowaniem dochodu sprzedawcy. Zdaniem urzędu było to konieczne, ponieważ nie prowadził on ewidencji podatkowej, między innymi nie dokumentował wydatków na nabycie towarów. [/b]
Sąd I instancji uznał, że decyzja fiskusa narusza prawo, popełnił bowiem błędy w postępowaniu. Głównym powodem było niewyjaśnienie okoliczności zbycia monitora, który przez podatnika został ujęty w wykazie rzeczy pochodzących z jego osobistego majątku.
NSA stanął jednak po stronie fiskusa. Podkreślił, że transakcja sprzedaży monitora nie miała wpływu na wysokość dochodu podatnika, ponieważ nie została uwzględniona przez organy skarbowe przy jego szacowaniu. Okoliczności jej przeprowadzenia nie mają więc znaczenia dla rozpoznawanej sprawy.
NSA przyznał, że organy skarbowe należycie przeprowadziły postępowanie podatkowe i prawidłowo wyliczyły wysokość przychodu z działalności gospodarczej.
[i][b]sygnatura akt:[/b] II FSK 1016/09[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA