fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Vectra i Multimedia chcą wymienić się majątkiem

Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentówpojawiła się informacja o wniosku sieci kablowej Vectra
Operator kablowy Vectra złożył 31 grudnia 2010 roku w urzędzie antymonopolowym wniosek o nabycie "części mienia Multimedia Polska" - poinformował UOKiK na stronie internetowej.
Nie znane są na razie szczegóły tej części planu Vectry. Tomasz Żurański, prezes spółki zapewniał jednak pod koniec ubiegłego roku, że nie rezygnuje ona z przejęć, mimo że nie udało jej się kupić Astera, czyli z impetem wejść na rynek Warszawski i Krakowski.
- Jesteśmy w dalszym ciągu zainteresowani udziałem w konsolidacji rynku kablowego i nie wykluczamy żadnej opcji - mówił Żurański na początku grudnia.
Pytany, czy Vectra nie zainteresuje się teraz mocniej Multimediami mówił: - W chwili obecnej jest zdecydowanie za wcześniej na formułowanie jakichkolwiek deklaracji w tej sprawie.
Czego dotyczy złożony w UOKIK 31 grudnia ub.r. wniosek Vectry wyjaśnia częściowo szef Multimediów - Jesteśmy zainteresowani sprzedażą aktywów, które z uwagi na rozproszenie w niektórych częściach Polski, nie pozwalają na zapewnienie właściwego poziomu obsługi klienta i sprostanie dzisiejszym, rosnącym wymogom rynku - tłumaczy Andrzej Rogowski, prezes Multimediów.
- Oczywiście nasza strategia zakłada także rozwój na innych obszarach m.in. dzięki zakupowi istniejących aktywów. Rozważamy więc możliwość odsprzedania spółce Vectra części naszych aktywów i również odkupienie od tej spółki część infrastruktury położonej na innych obszarach. Jest to normalna procedura rynkowa, związana z chęcią poprawy warunków operowania sieciami, również dla wygody abonentów, którzy zyskają na jakości usługi i obsługi. Dotyczy to bardzo niewielkiej części naszych aktywów i w związku z tym wpływ na nasz biznes jest całkowicie neutralny - powiedział. Nasi rozmówcy oceniają jednak, że może być to wstęp do większego planu porządkowania aktywów kablówek. Według przedstawicieli branży, Vectra mogłaby być zainteresowana odkupieniem od Multimediów biznesu w Warszawie.
Jednak prezes Andrzej Rogowski pytany, czy to prawda, że Multimedia rozważają wycofanie się ze stolicy i mniej aktywnie inwestują w tym mieście - zaprzeczył.
Według naszych informatorów, pośrednim powodem ewentualnego wycofywania się Multimediów z Warszawy, miałoby być przejęcie Astera przez UPC. W ten sposób ten ostatni - największy gracz na rynku kablowym - umocnił bowiem swoją pozycję na warszawskim rynku. Jest więc mało prawdopodobne, aby interesowały go inne firmy działające w tym mieście. Tymczasem to właśnie UPC wraz ze swoim właścicielem - międzynarodowym holdingiem Liberty Global – ma największe możliwości kapitałowe, jeśli chodzi o konsolidację branży kablowej. Przejęcie Astera kosztować będzie holding 2,4 mld zł.
Prezes Vectry zapewniał na początku grudnia, że operator ten zamierza nadal mocno inwestować w Warszawie. Chce na ten cel przeznaczyć 0,5 mld zł w ciągu 5 lat. W bieżącym roku na inwestycje Vectra planuje wydać 250 mln zł w skali całego kraju.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA