fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Płatności komórkowe

Bloomberg
Operatorzy komórkowi przygotowują się do wprowadzenia w 2011 r. oferty bezstykowych płatności telefonem. Analitycy przewidują eksplozję popularności tych usług w najbliższych czterech latach
Komórki wyposażone w tzw., moduły łączności NFC (Near Field Communications), sprzężone z kontem bankowym pozwalają na uregulowanie drobnych płatności jedynie przez zbliżenie telefony do terminala. Sumy poniżej 50 zł rozliczane są bez potwierdzania kodem PIN, a cała operacja trwa kilka sekund – znacznie krócej niż np. płatność kartą. Moduł płatniczy w telefonie musi być wcześniej zasilony pieniędzmi przelanymi z głównego konta bankowego użytkownika.
Te rozwiązania są już technicznie możliwe. Ich szerokie wprowadzenie do oferty w drugiej połowie 2011 r. w całej Europie zapowiedziała grupa France Telecom, właściciel sieci operatorów Orange. Grupa chce w przyszłym roku sprzedać ok. 500 tys. telefonów obsługujących płatności NFC.
Być może wcześniej nowinka pojawi się w sieci Era. Operator właśnie zakończył program pilotażowy prowadzony razem z Inteligo, internetową marką PKO BP. – Średnia liczba transakcji, jakich dokonywali testerzy to 1,75 na osobę, przy czym polska średnia dla kart debetowych to 2,2 transakcji na miesiąc – mówi Anna Moszczyńska, rzecznik Inteligo. NFC wykorzystywano głównie do drobnych zakupów – ponad 65 proc. transakcji (płacono głównie w Empikach, na stacjach Shell i sklepach Żabka) opiewało na kwotę mniejszą niż 50 zł. – Testery dobrze oceniali usługę, ale narzekali na małą liczbę punktów z terminalami PayPass – dodała Anna Moszczyńska.
[b]Orange: płatności bezstykowe w drugiej połowie 2011 roku[/b]
Orange przedstawił swoje plany dotyczące wprowadzenia kolejnej generacji kart SIM i telefonów, które będą wspierać płatności bezstykowe w oparciu o NFC.
Nowe karty SIM zostaną wprowadzone do oferty post-paid większości europejskich operatorów należących do Grupy France Telecom. Grupa prowadzi też rozmowy z producentami telefonów - chce aby ponad połowa nowych smartfonów wprowadzanych do oferty była kompatybilna z wprowadzanym modelem płatności bezstykowych i z nowymi kartami Secure SIM.
W ambicji Grupy jest sprzedaż przez francuski Orange w 2011 roku co najmniej 500 tys. telefonów obsługujących płatności mobilne. Pilotaż usługi wystartował w maju 2010 roku w Nicei - z powodzeniem z usługi korzysta ponad 3000 użytkowników.
[b]Rewolucja w płatnościach[/b]
Analitycy nie mają wątpliwości – to właśnie technologia NFC ma sprawić, że mobilne płatności zyskają masową popularność. Według Juniper Research, do 2014 roku wartość europejskiego rynku płatności komórkowych wynieść może nawet 27 mld dolarów. Z kolei firma iSuppli przewiduje, że globalna sprzedaż telefonów wyposażonych w NFC ma zwiększyć się z 52,6 mln sztuk w 2010 r. do 220,1 mln w 2014 r., co będzie stanowić ok. 14 proc. wszystkich nowych sprzedanych telefonów. – Technologia NFC, nad wprowadzeniem której do większej liczby telefonów pracuje właśnie Nokia i producenci telefonów z systemem Android, spowoduje rewolucję w płatnościach mobilnych – powiedział Jagdish Rebello, analityk iSuppli.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA