fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Wystawa Kozyry „Casting“ najciekawszym wydarzeniem roku

Katarzyna Kozyra zaprasza na casting na… Katarzynę Kozyrę
Zachęta
Tak cienko dawno nie było. Nic dziwnego, skoro nie sposób wskazać muzeum czy galerii bez dziur w budżecie.
Na to nie pomogą przesunięcia na dyrektorskich stołkach – a tych akurat mieliśmy w nadmiarze. Zwłaszcza stołeczne instytucje zatrzęsły się w posadach. Najważniejsze – dymisja Piotra Piotrowskiego z Muzeum Narodowego i obsadzenie na tym miejscu Agnieszki Morawińskiej, eksdyrektor Zachęty; tam zaś objęcie tronu przez Hannę Wróblewską, byłą wice. Nowym szefem Zamku Ujazdowskiego został Fabio Cavallucci, kurator rodem z Włoch.
[wyimek][link=http://www.rp.pl/temat/582323-Kultura-2010.html] Czytaj więcej Kultura 2010[/link][/wyimek]
Międzynarodowo zrobiło się też w Toruniu wraz z akceptacją serbskiej kuratorki Dobrili Denegri na stanowisko zastępcy szefa programu. W Krakowie również roszada: Maria Anna Potocka, dawniej zawiadująca Bunkrem Sztuki, została szefową tamtejszego Muzeum Sztuki Współczesnej (otwartego na chwilę i ponownie zamkniętego); na jej miejsce przyszedł Piotr Cypryański.
[wyimek] [link=http://www.rp.pl/temat/521029-Monika-Malkowska-zaprasza.html]Oglądaj Monka Małkowska zaprasza[/link][/wyimek]
Wydarzeń wystawowych było mniej niż administracyjnych. Wyjątkiem była problemowa ekspozycja „Płeć? Sprawdzam!” w Zachęcie, ale to import wiedeński z polską wkładką. „Ars Homo Erotica” w Muzeum Narodowym przywodził na myśl powiedzenie o myszy i górze. A mogłoby być ciekawie, gdyby nie… kasa. Znów.
Więcej punktów przyznaję monografiom. W tej grupie wygrywa Kraków – za „Tak jest” Marcina Maciejowskiego, za przypomnienie dorobku Jerzego Ryszarda Zielińskiego („Powrót artysty” w Galerii Zderzak i Narodowym). Białostocki Arsenał – za ekspozycję-summę działalności supergrupy Azorro; sopocki PGS – za brawurowy restart w nowej siedzibie.
Najważniejszy hit przełomu roku to „Casting” Katarzyny Kozyry w Zachęcie. Rewelacyjna panorama twórczości królowej polskiego skandalu, ubarwiona castingiem na… Kozyrę, w którym każdy ma szansę.
Kilka pomniejszych atrakcji nie miało wpływu na minorową tonację. Wymienię dla podniesienia nastroju: Jakub Julian Ziółkowski w Zachęcie; Aleksandra Waliszewska i Monika Zawadzki, obie w stołecznym CSW; Krzysztof Wodiczko w łódzkim Atlasie Sztuki. I jeszcze coś: dzięki publikacji Carta Blanca odkryliśmy, że możemy być dumni z naszych street arterów.
Komplementy za eksportowe popisy: monografię Romana Cieślewicza w londyńskim RCA – efektowny finał Polska!Year, oraz zbiorową ekspozycję „Early Years” w berlińskim KW Institute – metaforyczną opowieść o nieistniejącym warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które może stanie się faktem…
[ramka][srodtytul]Zachwyty[/srodtytul]
- Zachęta, Warszawa Katarzyna Kozyra „Casting” – za odwagę całopalenia dla sztuki
- Galeria Zderzak i Muzeum Narodowe, Kraków „Jurry. Powrót artysty” – za przypomnienie postaci
- Galeria Arsenał, Białystok za największy rozmach i światowość[/ramka]
[ramka][srodtytul]Rozczarowania[/srodtytul]
- Ars Homo Erotica, Muzeum Narodowe, Warszawa
- Mediations 2010, II Międzynarodowe Biennale Sztuki – Muzeum Narodowe, CK Zamek, Poznań
- Jednoczesne otwarcie Międzynarodowego Biennale w Łodzi i Poznaniu – nadmiar dobra[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA