fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Doradcy podatkowi

Podatnicy muszą mieć zaufanych doradców

Prof. Witold Modzelewski (na zdjęciu z lewej) wielokrotnie podkreślał, że doradcy podatkowi kierują się dobrem swoich klientów. Dzięki nim podatnicy nie stoją na straconej pozycji w sporze z fiskusem
Nieznane, Darek Golik
Doradcy podatkowi chcą nie tylko pomagać podatnikom w sporach z fiskusem, ale przede wszystkim radzić, jak ich unikać. Pomóc ma w tym powrót do idei sprawdzonego podatnika
W środę odbyła się, zorganizowana przez Krajową Radę Doradców Podatkowych (KRDP), konferencja podsumowująca 10 lat funkcjonowania ustawy o doradztwie podatkowym.
-Ten okres udowodnił, że zawód doradcy podatkowego jest potrzebny -powiedział prof. Witold Modzelewski, przewodniczący KRDP.
Jego zdaniem przepisy podatkowe nigdy nie będą zupełnie proste w stosowaniu. Projekty ustaw i rozporządzeń tworzą różne osoby, a prawo jest odmiennie interpretowane przez urzędy skarbowe i przez samych podatników. Do tego dochodzą różne linie orzecznictwa sądów administracyjnych.
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej trzeba także uwzględniać regulacje wspólnotowe i wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Podatnik powinien więc móc przerzucić część ryzyka na osobę, która nie tylko ma specjalistyczną wiedzę, ale także jest godna zaufania. Bez tego prowadzenie firmy byłoby bardzo utrudnione
- Jesteśmy zawodem otwartym. Zdobycie uprawnień jest tym łatwiejsze, że nie trzeba odbywać aplikacji. Obecnie na listę wpisanych jest 10 tys. osób - podkreślał Sławomir Zieleń, przewodniczący Komisji Prawa Podatkowego KRDP.
Według niego jednym z głównych celów samorządu powinny być działania na rzecz poprawy jakości prawa podatkowego, tak aby wyeliminować sytuacje, w których dwa przepisy wzajemnie się wykluczają.
W konferencji uczestniczył Heinrich Weiler, sekretarz generalny Europejskiej Konfederacji Podatkowej, organizacji zrzeszającej wszystkie europejskie samorządy doradców podatkowych. Podkreślił, że Polska jest jej cenionym członkiem. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że zawód doradcy podatkowego nie wszędzie oznacza to samo. W niektórych krajach przedstawiciele tej profesji przede wszystkim pomagają w prawidłowym obliczeniu podatku, w innych skupiają się na reprezentowaniu podatników przed urzędami lub sądami. Jest to dodatkowe, choć niejedyne, utrudnienie w otwarciu rynku doradztwa we Wspólnocie Europejskiej.
-Polski lekarz bez problemu może leczyć we Francji hiszpańskiego pacjenta. Serce bowiem zawsze jest po lewej stronie. Niestety, polski doradca będzie miał problemy z interpretacją zagranicznych przepisów, ponieważ bardzo się one różnią od polskich. Dlatego w większości państw UE doradcy z zagranicy mogą wykonywać swój zawód dopiero po zdaniu dodatkowego egzaminu - tłumaczył Heinrich Weiler. Jego zdaniem dobrze byłoby wprowadzić europejski tytuł doradcy podatkowego.
Bardzo dobre informacje miał dla organizatorów konferencji Artur Zawisza.
-Będziemy się starać, aby wciągu miesiąca Sejm powrócił do prac nad instytucją sprawdzonego podatnika. Taki wniosek do parlamentu skierował prof. Witold Modzelewski. Moim zdaniem propozycja, aby dać pewne przywileje firmom, które rzetelnie rozliczają się z podatków i zgodzą się na dodatkową weryfikację swoich rozliczeń, jest bardzo dobra -powiedział poseł PiS.
Według niego nie może tu być mowy o nierównym traktowaniu przedsiębiorców, ponieważ o przywilejach mają decydować obiektywne kryteria, które każdy będzie mógł spełnić. Parlamentarzysta odniósł się także do zarzutów, że w instytucji sprawdzonego podatnika chodzi przede wszystkim o dodatkowy popyt na usługi audytorskie.
- Rozumując w ten sposób, nie można by uchwalić kodeksu drogowego, ponieważ w związku z nim powstaje rynek znaków drogowych - argumentował Artur Zawisza.
Przewodniczący KRDP podkreślił, że instytucję sprawdzonego podatnika trzeba wprowadzić m.in. dlatego, iż kontrolujący coraz powszechniej sięgają po przepisy karne. Sprzyjają temu kolejne nowelizacje kodeksu karnego skarbowego. Dlatego doradcy chcieliby, aby rzetelne firmy uzyskały prawo do korygowania deklaracji w trakcie postępowania podatkowego. Dzięki temu osoby, które nieświadomie popełniły błąd, nie będą narażone na proces karny. KRDP wnioskuje także o wprowadzenie kilku sposobów uzyskania uprzywilejowanego statusu. Poza audytem byłby to m.in. stały nadzór nad rozliczeniami podatkowymi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA