fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Droższy ryż z Wietnamu

bloomberg.com
Wietnam podniósł ceny eksportowe ryżu w związku z rosnącym popytem w Indonezji.
Drugi na świecie eksporter ryżu ogłosił nowe stawki w jego eksporcie w związku z rosnącym popytem w Indonezji, która zwiększyła dwukrotnie import tego ziarna i zamierza odtworzyć zapasy.
Wietnamskie stowarzyszenie producentów żywności zwiększyło o 13,7 proc. do 540 dolarów za tonę minimalną cenę ryżu 5-procentowego (połamanego w 5 proc.) i do 480 z 445 dolarów cenę ryżu 25-procentowego. Nowe stawki obowiązują na dostawy w grudniu. Mają zwiększyć przychody z eksportu i zmniejszyć sprzedaż na rynku wewnętrznym. Rząd ocenia, że w końcu roku wietnamskie rezerwy zmaleją o połowę do 500 tys. ton.
W listopadzie wietnamscy maklerzy zbożowi podali, że Indonezja podpisała kontrakty kupna 250 tys. ton ryżu z dostawą w styczniu i chce kupić dalsze 300 tys. ton z dostawą w marcu i kwietniu.
Indonezyjski państwowy urząd zakupów Bulog kupił już 230 tys. ton tajskiego ryżu 5-procentowego, a zamierza dodać 400 tys. ton ziarna najwyższej jakości; do końca roku chce zamówić zagranicą milion ton, które mają być dostarczone do połowy lutego, przed głównymi żniwami.
Wietnam sprzedał już na pniu cały ryż z następnych zbiorów, wiosennych, bo jest duży popyt na Filipinach, w Indonezji i Malezji. — Nawet jeśli kraje te nie rozpisały jeszcze przetargów, mogę potwierdzić, że mamy już wszystkie kontrakty na ok. 3 mln ton wiosennego ryżu — ujawnił sekretarz generalny organizacji producentów, Huynh Minh Hue dziennikowi „Saigon Tiep Thi”.
Tegoroczne zbiory ryżu wzrosną o 2,6 proc. do 39,9 mln ton, a w 2011 r. będą podobne — ocenia minister rolnictwa Cao Duc Phat. Wiosenne żniwa będą w lutym albo w marcu.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA