fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Ze wzrostem stawek biznes sam musi sobie poradzić

Firmy będą musiały ocenić, według jakiej stawki – starej czy nowej – opodatkować towary
Eksperci podatkowi nie mają wątpliwości: wszystkie problemy związane z podniesieniem stawek VAT będą musieli rozwiązać we własnym zakresie sami przedsiębiorcy.
Ustawa okołobudżetowa przewidująca podwyżkę stawek VAT i okresy przejściowe w ich stosowaniu, która wciąż czeka na podpis prezydenta, wprowadza ogólną zasadę oraz kilka przepisów szczególnych. Zgodnie z nią dana transakcja będzie opodatkowana według stawki obowiązującej w chwili wykonania usługi lub dostarczenia towaru. Istotne będzie faktyczne zakończenie świadczenia lub dostarczenie towaru.
W wypadku towarów w drodze istotne będzie określenie, na podstawie umów, kiedy dostawa nastąpiła. Jeśli w 2010 r. – to obowiązywać będzie stawka VAT sprzed podwyżki, a jeśli już po 1 stycznia 2011 r. – to nowa.
Sformułowanie zawarte w zasadzie ogólnej dotyczące zakończenia świadczenia rodzić będzie jednak w praktyce wiele kłopotów, np. z ustaleniem momentu wykonania usługi.
Zgodnie z ogólną zasadą usługa wykonana do 31 grudnia, na którą faktura zostanie wystawiona po 1 stycznia, będzie objęta 22-proc. VAT. Przepisy nie wyjaśniają jednak, jak mają postępować przedsiębiorcy w szczególnych sytuacjach.
Istotne kłopoty będą mieli sprzedawcy licencji i dostępu do określonych serwisów internetowych.
Pół biedy, jeśli stawka wzrośnie tylko o 1 punkt procentowy (np. z 22 do 23 proc.). Gorzej, jeśli wzrost będzie większy i wyniesie przykładowo 16 pkt proc. (z 7 do 23 proc.). Taki skutek może mieć jednoczesne podwyższenie stawek podatkowych ze zmianą klasyfikacji statystycznych.
Eksperci twierdzą, że to przedsiębiorcy sami będą musieli zdecydować, czy podnieść cenę czy też koszt podwyżki VAT przerzucić na swoich klientów.
[ramka][b]Czytaj też artykuły:[/b]
[link=http://www.rp.pl/artykul/56114,575985_Na-zmianach-w-VAT-zyskaja-sprzedawcy.html]Na zmianach zyskają sprzedawcy[/link]
[link=http://www.rp.pl/artykul/565095,572623-Jaki-bedzie-VAT-w-nowym-roku.html]Jaki będzie VAT w nowym roku[/link]
[link=http://www.rp.pl/artykul/56114,572901_Sylwester-bedzie-drozszy-po-polnocy.html]Tegoroczny sylwester będzie droższy po północy[/link][/ramka]
[ramka] [b]Czytaj [link=http://www.rp.pl/temat/565095.html]więcej o zmianach w VAT w 2011 roku[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA