fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Karta małego miłośnika dwóch kółek

www.sxc.hu
Każdy uczeń kończący szkołę podstawową powinien mieć kartę rowerową. Warto o to zadbać. Za jazdę bez karty grozi mandat – 100 zł
Mało kto pamięta, że nadal obowiązują przepisy (art. 96 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6B80559116F82E8F721C445838193927?id=178080]kodeksu drogowego[/link]) stanowiące, że osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, mogą jeździć na rowerze po drogach publicznych tylko z odpowiednim dokumentem.
Chodzi o kartę rowerową, motorowerową lub prawo jazdy. W taryfikatorze przewidziano mandat za jazdę na rowerze bez uprawnień – w wysokości 100 zł.
Dzieci, które mają mniej niż dziesięć lat, mogą podróżować na dwóch kółkach jedynie w towarzystwie osoby dorosłej. W myśl kodeksu drogowego są one traktowane wtedy jako piesi.
Poza kartą rowerową niepełnoletni uczestnicy ruchu mogą jeszcze uzyskać kartę motorowerową (od 13. roku życia). Karty rowerowe i motorowerowe wydają dyrektorzy, szkół podstawowych i gimnazjalnych (dokumenty te nie są wymagane w wypadku osób pełnoletnich).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA