fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Bezpieczna jazda na rowerze

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Zanim wsiądziesz na rower, dowiedz się, jak bezpiecznie się nim poruszać i co grozi za złamanie przepisów drogowych. W taryfikatorze mandatów nie zapomniano o rowerzystach
Zaczęła się jesień. Powoli zbliża się koniec największego sezonu rowerowego. Coraz więcej miłośników dwóch kółek korzysta jednak z rowerowych wycieczek aż do pierwszych śniegów. Warto więc poznać prawa uczestników ruchu na dwóch kółkach.
Kodeks drogowy definiuje rower jako “pojazd jednośladowy lub wielośladowy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem”. Nie są to zatem tylko dwukołowce. Wśród rowerów są także rzadkie, ale spotykane rowery trójkołowe, np. z montowanym fabrycznie tylnym koszem lub produkowane z myślą o osobach niepełnosprawnych.
[srodtytul]Chodnik lub pobocze [/srodtytul]
Na drogach rowerowych często dochodzi do konfliktów pomiędzy rowerzystami i pieszymi. Ci ostatni powinni pamiętać, że mogą poruszać się drogą dla rowerów tylko w sytuacji gdy nie ma chodnika lub pobocza albo nie ma szansy na korzystanie z nich (np. są przebudowywane i wyłączone z ruchu). Wtedy jednak pierwszeństwo mają rowerzyści.
Kodeks drogowy przewiduje wyjątek od tej zasady – kiedy pieszym jest osoba niepełnosprawna, rowerzysta musi ustąpić mu pierwszeństwa.
Rowerzysta ma obowiązek korzystać z istniejącej drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych. Jeśli jedzie po wspólnej (przeznaczonej dla jednych i drugich), musi ustąpić miejsca pieszym.
Gdy nie ma drogi dla rowerów, powinien korzystać przede wszystkim z pobocza. Miłośnicy dwóch kółek muszą jednak pamiętać o obowiązującej zasadzie – zrezygnować z jazdy poboczem, jeśli utrudniałaby ona poruszanie się pieszym lub jeżeli pobocze nie nadaje się do jazdy.
Dopiero w ostateczności, gdy nie ma drogi rowerowej i gdy rowerzysta nie może skorzystać z pobocza, bo np. stoją na nim auta), wolno mu korzystać z jezdni. Jest na niej dla niego zarezerwowana prawa strona.
Pamiętaj!!! Jeśli podróżujecie w grupie, nie wolno jechać obok siebie, tylko jeden za drugim.
Rowerzysta poruszający się po drodze dla rowerów ma na niej pierwszeństwo przed pieszymi. Nie dotyczy to osób niepełnosprawnych.
Rowerzysta może korzystać z chodnika w wyjątkowych wypadkach, gdy:
> opiekuje się dzieckiem do lat dziesięciu lub
> dozwolona prędkość dla pojazdów na jezdni przekracza 50 km/godz., a szerokość chodnika wynosi minimum 2 m. Na trotuarze rowerzysta powinien jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, zapewniając im swobodę korzystania z chodnika.
Jazda po poboczu również ma swoje ograniczenia. Wjazd z drogi rowerowej na pobocze jest włączaniem się do ruchu. Dlatego wykonując ten manewr, rowerzysta musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa uczestnikom ruchu poruszającym się po poboczu.
Jadąc w kolumnie rowerzystów, należy pamiętać, że nie powinno ich być więcej niż 15. Odległość między poszczególnymi kolumnami nie może być zaś mniejsza niż 200 m.
Całkiem niedawno, bo od 22 lipca tego roku, weszły w życie regulacje poprawiające bezpieczeństwo rowerzystów, którzy jednośladem poruszać się będą zimą. Teraz, kiedy przyjdą niskie temperatury, podczas jazdy po zaśnieżonych i oblodzonych ulicach będą mogli korzystać z opon wyposażonych w kolce. Do tej pory było to niedozwolone.
To dobra wiadomość np. dla kurierów, którzy przez cały rok poruszają się po drogach rowerem. Zimą jest szczególnie niebezpiecznie.
[srodtytul]Wycieczka z maluchem[/srodtytul]
Małe dziecko – do lat siedmiu – może być przewożone na rowerze tylko w dodatkowym, specjalnie do tego przeznaczonym siodełku (nie ma więc mowy o podróży np. na ramie czy w bagażniku).
Kodeks drogowy nie przewiduje zakazu jeżdżenia dla osób małoletnich bez rodziców (opiekunów). Podróż taka wymaga jednak zgody rodziców (o samotnych wyprawach dzieci powyżej dziesiątego roku życia czytaj obok).
[srodtytul]Nie wszystko wolno[/srodtytul]
Tak jak innych uczestników ruchu, również rowerzystów dotyczą nie tylko kodeksowe prawa i obowiązki, ale także zakazy. Kierującemu rowerem zabrania się mianowicie:
- jazdy obok innego uczestnika ruchu,
- jazdy bez trzymania rąk na kierownicy,
- czepiania się innych pojazdów (to wykroczenie popełniane głównie przez dzieci na wsi),
- wjazdu na autostrady, drogi ekspresowe,
- wjazdu na drogi, na których postawiono znaki: “Zakaz wjazdu rowerów”, “Zakaz ruchu wszelkich pojazdów” lub znak “Zakaz wjazdu wszelkich pojazdów”.
I kolejna przestroga. Nie wsiadaj na rower po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu (dopuszczalne parametry
– ramka obok). Jeśli cokolwiek się stanie lub zostaniesz zatrzymany przez policyjny patrol, możesz stracić nawet prawo jazdy. Wyrokując w sprawie pijanych kierowców, sądy, mając taką możliwość, często orzekają zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Tak więc i aut. Niebawem ma się to zmienić. Sąd nie będzie musiał orzekać aż tak drakońskiej kary.
W Sejmie trwają też prace nad nowelą kodeksu drogowego (projekt jest po pierwszym czytaniu). Ma być przyjaźniej dla cyklistów i ich rodzin. Przewiduje się wprowadzenie m.in. legalnego wyprzedzania z prawej strony pojazdów jadących wolniej od cyklisty oraz pierwszeństwo jadących ścieżką rowerową.
Kiedy będzie brzydka pogoda – śnieg, silny wiatr – rowerzysta będzie mógł skorzystać z chodnika.
Nowe przepisy pozwolą też rowerzystom na jazdę środkiem pasa jezdni przed skrzyżowaniem, na którym jest prawoskręt. Chodzi o to, aby nie dochodziło do sytuacji, w których auto szybko wyprzedza rower z lewej strony, po czym gwałtownie skręca w prawo, a rowerzysta uderza w pojazd.
[srodtytul]Przyczepki i kaski[/srodtytul]
Być może też rodzice zyskają prawo do przewożenia dzieci w specjalnych przyczepkach.
– Są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe foteliki. A i komfort jazdy dla malucha dużo większy niż w nim – zapewnia Arkadiusz Banera ze stowarzyszenia Rodzina na Rowerze.
To niejedyne propozycje zmian. Coraz głośniej mówi się też o wprowadzeniu obowiązkowych kasków ochronnych (dla wszystkich) i odblaskowych kamizelek. Rowerzyści są temu przeciwni.
[ramka][b]Opinia[/b]
[i] Marcin Chłodnicki,prezes Stowarzyszenia MTB Kielce Świętokrzyskie Kolarstwo Górskie[/i]
Nie mamy łatwego życia. Nasze prawa są często łamane. Kierowcy nie respektują naszych praw na drodze, a piesi na ścieżkach rowerowych. Przeszkadzają nam też absurdalne znaki zakazu. Np. zakaz wjazdu, który nie dotyczy autobusów, taksówek itd., ale ktoś zapomniał dodać rowerów. W mniejszych miastach nie sprzyja nam też infrastruktura – brak ścieżek albo ich wykonanie, np. z kostki. I na koniec przepis, który krytykuje wielu z nas. Nie popieramy jazdy w stanie nietrzeźwym, ale wydaje nam się, że parametry identyczne dla rowerzystów jak dla kierowców to przesada. Rowerzysta po jednym piwie na pewno nie jest takim zagrożeniem jak kierowca.[/ramka]
[ramka][b]Warto pamiętać[/b]
Obowiązkowe wyposażenie roweru to:
- lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym umieszczona z przodu,
- lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu,
- światełko odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt umieszczone z tyłu,
- działające hamulce,
- opony w dobrym stanie,
- sygnał dźwiękowy (dzwonek).[/ramka]
[ramka][b]Mandaty cyklisty[/b]
- przewożenie dziecka do lat siedmiu bez siodełka – 50 zł
- złamanie zakazu czepiania się pojazdów – 100 zł
- naruszenie na przejeździe dla rowerzystów zakazu wjeżdżania przed jadący bezpośrednio pojazd – 150 zł
- naruszenie na przejeździe dla rowerzystów zakazu zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny – 100 zł
- naruszenie przepisów o korzystaniu z chodnika – 50 zł [/ramka]
[ramka][b]Po alkoholu[/b]
- stan po spożyciu alkoholu – gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,2 – 0,5 promila lub zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,1 – 0,25 mg/1 dm sześcienny (jest to wykroczenie, za które grozi do 14 dni aresztu albo grzywna)
-stan nietrzeźwości – gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg/1 dm sześcienny (jest to przestępstwo, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo do roku więzienia)[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA