fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Zaczyna się boom na panele dotykowe

Panele dotykowe podbijają rynek. Za wzrost rynku odpowiada głównie ich wykorzystanie w telefonach komórkowych, ale pojawiają się też w innych kategoriach sprzętu.
Rzeczpospolita
Piotr Mazurkiewicz
Do 2013 r. rynek będzie rósł średnio w tempie 30 proc., by osiągnąć wartość 7,4 mld dol. Wtedy zostanie też sprzedanych niemal 800 mln sztuk paneli dotykowych, ponad 91 proc. więcej niż w tym roku.
Jak prognozuje firma doradcza Displaybank, rynek paneli dotykowych ma przed sobą przynajmniej kilka lat nieprzerwanego i bardzo szybkiego wzrostu. W tym roku zostanie sprzedanych 416,8 mln sztuk za ponad 3,6 mld dol. Wartościowo oznacza to wzrost o 49 proc. i pod tym względem będzie to najlepszy rok dla ich producentów. Choć w kolejnych latach dynamika będzie spowalniała, to i tak będzie to ponad 20 proc.
Za rozwój odpowiada głównie telekomunikacja, zwłaszcza tzw. smartfony. W Polsce mimo 15-proc. procentowego spadku sprzedaży elektroniki, liczba ich nabywców w I kwartale wzrosła o niemal 6 proc.
Telekomunikacja w tym roku będzie odpowiadała za 62 proc. wartości sprzedaży paneli dotykowych. Coraz większy jest też udział komputerów, jak choćby tabletu iPad firmy Apple czy takich rozwiązań wykorzystywanych w sprzęcie RTV czy AGD.
– W przypadku monitorów komputerowych czy laptopów upowszechnieniu paneli dotykowych pomaga system operacyjny Windows 7 – czytamy w raporcie Displaybank. Dlatego w tym roku na rynku pojawi się dużo nowych modeli tego typu sprzętu.
Jednak to sprzedaż paneli do telefonów komórkowych ciągle odpowiada za tempo rozwoju rynku – w tym roku wzrośnie o 42 proc. Zdaniem analityków kwestią czasu jest także coraz większe upowszechnienie takich rozwiązań choćby w przypadku telewizorów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA