fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofa smoleńska

Para Prezydencka obok królów i Marszałka

Zamek na Wawelu
Fotorzepa, MW Michał Walczak
Kardynał Stanisław Dziwisz potwierdził, że prezydent Lech Kaczyńskii jego żona Maria zostaną pochowani na Wawelu. Msza św. odbędzie się w niedzielę o godz. 14
Kard. Dziwisz poinformował, że para prezydencka będzie pochowana w krypcie, w której spoczywa marszałek Józef Piłsudski.
- Ostatecznie decyzja zapadła, że tym miejscem najbardziej godnym jest Wawel, żeby tam spoczął razem z tymi, którzy się zasłużyli dla dobra naszej ojczyzny: od królów, po bohaterów, wodzów - powiedział Dziwisz, podkreślając, że prezydent zmarł w warunkach wyjątkowych, "po bohatersku można by powiedzieć, bo leciał do Katynia, by oddać w imieniu całego społeczeństwa hołd męczennikom".
Decyzję o miejscu pochówku podjęła rodzina zmarłych - podał kard. Dziwisz. Rząd pozostawił w tej kwestii bliskim wolną rękę i zapowiedział wszelką pomoc.
[srodtytul]"Niech nas łączy patriotyzm"[/srodtytul]
Kard. Dziwisz ma nadzieję, że całe społeczeństwo przyjmie decyzję o pochowaniu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu ze zrozumieniem.
- Przy takich okazjach powinniśmy się łączyć, nigdy dzielić - powiedział metropolita krakowski. - Ufam, że całe społeczeństwo, zwłaszcza Krakowa, przyjmie tę decyzję ze zrozumieniem, a moim pragniemy jest, aby ten pogrzeb i to miejsce przyczyniło się do zjednoczenia wszystkich ludzi dla dobra naszego społeczeństwa i dla pokoju.
- Niech nas łączy patriotyzm i miłość Ojczyzny, a tym się odznaczał pan prezydent - powiedział kard. Dziwisz.
Msza św. ma być odprawiona w niedzielę o godz. 14 przed Bazyliką Mariacką, a potem kondukt przejdzie na Wzgórze Wawelskie.
Para prezydencka ma spocząć wspólnie, w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów, w której jest już sarkofag Naczelnika Państwa Polskiego marszałka Józefa Piłsudskiego oraz urna z ziemią z grobu jego matki Marii Piłsudskiej, pochowanej podobnie jak serce marszałka na wileńskiej Rossie.
Szczegóły uroczystości są ustalane.
Na Wawelu pochowanych jest wielu wybitnych Polaków. Miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tam m.in. królowie z dynastii Jagiellonów i Wazów, Tadeusz Kościuszko i gen. Władysław Sikorski.
[srodtytul]Kraków jest przygotowany[/srodtytul]
- Chowamy osobę uosabiającą majestat Rzeczypospolitej, prezydenta, który zginął tragicznie podczas pełnienia obowiązków - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
- To ogromna operacja logistyczna, Kraków jest na to przygotowany - oświadczył Majchrowski. Jak dodał, do Krakowa przyleci w niedzielę ok. 80 samolotów.
[wyimek][b]Zobacz: [link=http://www.rp.pl/artykul/461163_Koleja_na_uroczystosci_zalobne.html]Koleją na uroczystości żałobne[/link][/b][/wyimek]
- Kondukt z lotniska przyjedzie na Salwator, następnie na Rynek Główny, gdzie odbędzie się msza św., a następnie na Wawel - powiedział. - To jest jeden ciąg tranzytowy. Drugi będzie dla VIP-ów - dodał.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA