fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofa smoleńska

Nie żyje prezydencka para, politycy, żołnierze

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Danuta Walewska
Izabela Kacprzak
Samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie rozbił się, podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Nikt z 96 pasażerów nie przeżył katastrofy.
[wyimek][b][link=http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8612825.stm]Film z miejsca katastrofy[/link][/b][/wyimek]
[wyimek][link=http://www.rp.pl/artykul/459654.html]lista pasażerów [/link][/wyimek]
[wyimek][link=http://www.rp.pl/galeria/459542,1,459605.html]zdjęcia z miejsca katastrofy (TV Rossija24 )[/link][/wyimek]
Obowiązki prezydenta przejął marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
[srodtytul]Tupolew nie wylądował[/srodtytul]
Tupolewowi nie udało się wylądować na lotnisku wojskowym. Wokół lotniska była bardzo gęsta mgła. Samolot prawdopodobnie zahaczył lewym skrzydłem o drzewa - donosi ze Smoleńska korespondent "Rz" Piotr Zychowicz. Według Wiesti-24, wcześniej pilotowi proponowano lądowanie na lotniskach zastępczych - w Mińsku lub Moskwie.
- Na pokładzie znajdowało się najprawdopodobniej 96 osób, miało być ich 97, ale jedna nie stawiła się na lotnisku przed odlotem - powiedział dziennikarzom rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.
Informacja o katastrofie została przekazana prezydentowi Rosji Dmitrijowi Miedwiediewowi, który natychmiast skierował na miejsce szefa resortu sytuacji nadzwyczajnych Siergieja Szojgu. Powołał też specjalną komisję do wyjaśnienia przyczyn i okoliczności tragedii. Na jej przewodniczącego wyznaczył premiera Władimira Putina.
[link=http://www.rp.pl/artykul/459524_Ruszylo_polskie_sledztwo.html" "target=_blank]Wszczęto też polskie śledztwo.[/link]
[srodtytul]Na pokładzie miał być Jarosław Kaczyński[/srodtytul]
Jeszcze do piątkowego wieczoru Przemysława Gosiewskiego (PiS) nie było na liście osób, które miały znaleźć się na pokładzie rządowego samolotu lecącego do Smoleńska.
- Przemek bardzo chciał lecieć i liczył, że zwolni się miejsce - mówi nam jeden z posłów PiS.
Miejsce w samolocie dla byłego szefa klubu PiS znalazło się dopiero w piątek wieczorem, gdy ze względu na stan zdrowia matki z wyjazdu zrezygnował Jarosław Kaczyński. O tym, że Gosiewski może lecieć otrzymał wiadomość esemesem.
- Był strasznie ucieszony. On tak bardzo chciał być na uroczystościach katyńskich - mówi jego współpracownik.
[srodtytul]Czarne skrzynki odnalezione[/srodtytul]
Przyczyną katastrofy mógł być błąd załogi - poinformowała agencja RIA-Nowosti, powołując się na źródło w strukturach siłowych Centralnego Okręgu Federalnego Rosji. - Prawdopodobną przyczyną katastrofy był błąd załogi w czasie manewru lądowania - przekazał rozmówca agencji.
Na miejscu katastrofy znaleziono dwie czarne skrzynki. Do tej pory nie rozszyfrowano z nich rozmów. Skrzynki zostały przekazane do ekspertyzy.
- Na miejscu katastrofy pracują śledczy - powiedział przedstawiciel prokuratury.
- Z Moskwy skierowano najbardziej doświadczonych śledczych, w tym pracowników moskiewskiego Międzyregionalnego Zarządu Śledczego ds. Transportu, którzy mają duże doświadczenie w badaniu przyczyn katastrof lotniczych - powiedział przedstawiciel rosyjskiej prokuratury.
Według zarządu śledczego prokuratury obwodu smoleńskiego rozpatrywane są trzy powody katastrofy samolotu: złe warunki atmosferyczne, tzw. czynnik ludzki i awaria samolotu.
[ramka] [srodtytul]Telefony dla rodzin ofiar katastrofy[/srodtytul]
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło numery telefonów dla rodzin osób, które zginęły w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.
* 785-700-604
* 785-700-201
* 785-700-199
* 785-700-765
* 22/601-58-37
* 22/601-58-24[/ramka]
[ramka][b]Tu-154 - hałaśliwy, ale popularny[/b]
Samolot Tupolev Tu-154 od dziesięcioleci jest w Rosji określany "koniem pociągowym ” floty tak wojskowej, jak i pasażerskiej.
— To najlepsza maszyna, jaka kiedykolwiek została wyprodukowana w krajach komunistycznych — uważa Richard Aboulafia , wiceprezes Teal Group z USA. Samolot ten został zaprojektowany i skonstruowany w czasach, kiedy b. ZSRR technologicznie najbardziej zbliżył się do zachodu.
Statystyki brytyjskiej lotniczej agencji konsultingowej Ascend pokazują, że Tu-154 mają po jednej katastrofie na każde 431,2 tys. lotów, podczas gdy lotniczemu bestsellerowi - Boeingowi 737 taka katastrofa zdarza się raz na 2,68 mln lotów.
Zależnie od konfiguracji miejsc Tu-154 jest w stanie przewieźć od 114 do 180 pasażerów i najczęściej są wykorzystywane do lotów o dużej częstotliwości w trudnych warunkach.
Nazywany w żargonie lotniczym „tutką” jest w stanie wystartować ze żwirowego pasa startowego, z najbardziej zatłoczonego lotniska, jest w stanie wznieść się bardzo wysoko, tak że w Rosji dzisiaj Tu-154 latają wyżej, niż maszyny innych typów. Sprawdza się również w trudnych warunkach arktycznych.
Tupolewy zostały specjalnie zaprojektowane w latach 60. dla rosyjskiego przewoźnika narodowego - Aerofłotu i były najczęściej wykorzystywane przez linie lotnicze w całym obozie wschodnim. Nie mogą jednak - ze względu na wysoki poziom hałasu - lądować na lotniskach amerykańskich, oraz Unii Europejskiej. Pozwolenie na lądowanie otrzymują jedynie maszyny VIP-owskie.
W styczniu 2010 Aerofłot zdecydował się wycofać Tupolewy ze swojego parku po 40 latach eksploatacji, natomiast nadal latają one na rosyjskich trasach wewnętrznych, w oraz w Europie Wschodniej i Iranie. Ostatnia katastrofa Tu-154 wydarzyła się w lipcu 2009 w Iranie. Zginęło wówczas 168 osób. [/ramka]
[ramka][b]Port Siewiernyj[/b]
Lotnisko wojskowe Smoleńsk-Północ to baza lotnicza oddalona 4 km na północ od miasta. Jest to małe lotnisko do użytku z głównym pasem o długości 2,5 km . Stacjonuje na nim 28 samolotów Il-76.
W okresie "zimnej wojny" smoleńskie lotnisko było portem macierzystym 401 pułku lotnictwa przechwytującego, który używał myśliwców MiG23P.
W roku 1990 r. pułk został rozwiązany, a jego samoloty zasiliły inną jednostkę - 412 pułk stacjonujący w miejscowości Dombarowski. Pod Smoleńskiem (4 km od miasta) znajduje się też lotnisko cywilne (kod LNX IATA), z 700 metrowym pasem startowym. Służy jako baza postojowa samolotów An-2.
Żadne z dwóch smoleńskich lotnisk nie posiada systemu ILS , który jest w stanie naprowadzić lądujące samoloty podczas złej pogody, m.in gęstej mgły. [/ramka]
[ramka]Jutro, tj. w niedzielę, specjalne, bezpłatne, 16-stronicowe wydanie „Rzeczpospolitej” poświęcone tragedii w Smoleńsku będzie dostępne w wielu miastach Polski.[/ramka]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA