fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

OFE wkrótce będą inwestowały w fundusze private equity?

Paweł Borys, prezes AKJ Investment TFI, ma nadzieję na pozytywną opinię KNF, kierowanej przez Stanisława Kluzę, dotyczącą możliwości zainwestowania OFE w fundusze PE
Fotorzepa, Szymon Łaszewski
Przedstawiciele TFI, którzy wciąż jeszcze starają się o oferowanie funduszy zamkniętych private equity funduszom emerytalnym, oceniają, że nadzorca bardziej przychylnym okiem patrzy na takie projekty
Być może już wkrótce kilka OFE zainwestuje w FIZ-y private equity. Komisja Nadzoru Finansowego, po tym jak przez kilka lat nieprzychylnym okiem patrzyła na takie pomysły, jest ostatnio otwarta na dyskusję i argumenty – mówią przedstawiciele branży.
[srodtytul]Przychylne oko nadzorcy[/srodtytul]
– Obecnie KNF prezentuje otwarte podejście, dlatego mamy nadzieje na pozytywną opinię dotyczącą możliwości zainwestowania OFE w fundusze private equity – mówi Paweł Borys, prezes AKJ Investment TFI. To efekt aktywnego dialogu, jaki towarzystwo wspólnie z Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Izbą Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych podjęło jesienią z KNF w tej sprawie. – W III kwartale 2009 r. mieliśmy deklaracje sześciu OFE o chęci zainwestowania w nasz fundusz private equity, ale temat zablokowała nieprzychylna wówczas ogólna opinia KNF – opowiada Paweł Borys.
Przedstawiciele Komisji twierdzą, że ich stanowisko jest obiektywne i „trudno tu mówić o zmianie podejścia”. – OFE mogą inwestować w fundusze zamknięte, ale muszą wziąć pod uwagę czynniki ryzyka związane z inwestowaniem w fundusze private equity – mówi Marta Chmielewska-Racławska z KNF. Chodzi np. o „niestandardowe i ponadprzeciętne ryzyko związane np. z brakiem możliwości wyjścia z inwestycji w dowolnym momencie i bardzo ograniczonymi możliwościami nadzoru nad funduszem private equity”. – Fundusz emerytalny ma obowiązek dążyć do osiągnięcia maksymalnego stopnia bezpieczeństwa i rentowności dokonywanych lokat. W związku z tym ma obowiązek prowadzenia działalności w taki sposób, aby nie eksponować aktywów na nadmierne ryzyko inwestycyjne – dodaje.
[srodtytul]Zarządzający chcą czy nie?[/srodtytul]
W 2009 r. branża TFI zaproponowała funduszom emerytalnym blisko dziesięć FIZ private equity – wynika z informacji „Parkietu”. W poprzednich latach ofert też nie brakowało. Poza AKJ Investment wysuwały je m.in. Incentis wraz z Ipopema TFI, Hexagon TFI, Societe Generale TFI, Copernicus Capital TFI oraz szwajcarska Partners Group we współpracy ze Skarbiec TFI.
Na żaden z nich nie znalazł się jednak chętny. Powód? Większość przedstawicieli branży tłumaczy, że nadzorca związał OFE ręce. – Zainteresowanie ze strony samych funduszy emerytalnych było dość spore – mówi Jacek Pogonowski, prezes Societe Generale TFI. – Dostaliśmy opinię KNF, w której stwierdzono, że fundusz private equity to inwestycja nie dla OFE – mówi jeden z zarządzających funduszem emerytalnym.
Zdaniem niektórych nieprzychylne interpretacje Komisji mogły być wymówką zarządzających. – Samym zarządzającym OFE nie podobał się kilkuletni okres czekania na zyski. Obawiali się, że nie będą wówczas już pracować w danym PTE, i to nie na ich konto trafi zasługa w postaci sowitego zysku – mówi prezes jednego z TFI, które tworzyło produkt dla OFE.
Przez pierwsze kilka lat fundusz PE jedynie kupuje spółki i pracuje nad poprawą efektywności ich funkcjonowania. Zysk pojawia się w momencie sprzedaży spółki, wcześniej uczestnik funduszu jedynie ponosi koszty, np. zarządzania. – Ponadto nie bardzo chcieli brać na siebie obowiązek monitorowania takiej inwestycji, bo wielu z nich nie do końca się zna na rynku PE – dodaje nasz rozmówca.
[srodtytul]Dywersyfikacja i wyniki[/srodtytul]
Zarządzający OFE, z którymi rozmawialiśmy, chętnie zainwestowaliby na rynku PE. Ten jednak nie znajduje się w spektrum dozwolonych lokat. – A FIZ-y dają OFE możliwość inwestowania w aktywa, które nie są bezpośrednio wykazane w ustawie – komentuje Marcin Żółtek, członek zarządu Aviva PTE. Michał Szymański, były prezes Aviva PTE, dodaje, że inwestycje na rynku PE pozwalają na dywersyfikację portfela oraz osiągnięcie lepszych wyników.
– Decydującym czynnikiem sukcesu OFE jest długoterminowa stopa zwrotu. Kluczowym czynnikiem jej podniesienia powinno być poszerzenie dostępnych instrumentów inwestycyjnych, w szczególności o private equity, nieruchomości czy obligacje korporacyjne – zgadza się Paweł Borys.
Czytaj też na [link=http://www.parkiet.com/artykul/899616_OFE_wkrotce_beda_inwestowaly_w_fundusze_private_equity_.html]www.parkiet.com[/link]
Źródło: PARKIET
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA